RODZINA

Białystok refunduje in vitro

Kolejni mieszkańcy Białegostoku zmagający się z bezpłodnością mogą skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Miasto w ramach programu dotyczącego in vitro. Miasto podpisało dziś (4 kwietnia) umowy z realizatorami programu: Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu „Artemida” oraz Centrum Bocian.

Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białystok w latach 2023-2024” powstał w ramach białostockiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Białostoczanie oddali na niego 3134 głosy.

Dziś (4 kwietnia) Miasto podpisało dwie umowy na realizację tego programu, w ramach których Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu „Artemida” zrealizuje do 10 procedur (dofinansowanie 50 tys. zł), a Centrum Bocian – do 9 procedur (dofinansowanie 45 tys. zł). W sumie zostanie przeprowadzonych 19 procedur, na które łącznie Miasto przekaże 95 tys. zł.

To drugi program polityki zdrowotnej dotyczący „in vitro” wyłoniony w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy, który w 2023 r. zdobył 2195 głosów mieszkańców, realizowany jest przez Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu „Artemida”. Zakwalifikowano do niego 9 par i wykonano 9 procedur.

– To bardzo ważny program wsparcia dla białostoczan. Już na przełomie sierpnia i września tego roku spodziewamy się narodzin trojga dzieci – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Liczę, że kolejna edycja programu okaże się co najmniej równie skuteczna, i kolejni rodzice w Białymstoku będą cieszyli się z narodzin swoich dzieci.

Dofinansowanie Miasta w ramach programu obejmuje kwotę do 5 tys. zł do procedury biotechnologicznej, nie więcej niż 60% kosztów danej procedury. Według zasad programu będą mogły wziąć w nim udział osoby spełniające m.in. następujące kryteria:

  • wiek kobiety – w przedziale 20-40 lat,
  • w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej powinna być stwierdzona możliwość wyindukowania mnogiego jajeczkowania,
  • w dniu kwalifikacji do programu osoby powinny być zameldowane w Białymstoku i płacić tu podatki od 2 lat.

Źródło: UM Białystok