WIADOMOŚCI

Potężne uderzenie w narkobiznes pseudokibiców

  • Policjanci z Zarządu w Krakowie CBŚP i prokuratorzy pionu PZ Prokuratury Krajowej, uderzyli w narkobiznes pseudokibiców
  • Przejęto ponad 2 tony narkotyków wartych w hurcie ponad 60 mln zł, a w detalu 180 mln zł
  • Zatrzymano 7 osób, zlikwidowano laboratorium i 2 magazyny narkotykowe, przejęte zostały urządzenia i półprodukty

Policjanci z Zarządu w Krakowie CBŚP, pozyskali informację, z której wynikało, że w okolicach Krakowa pseudokibice jednego z miejscowych klubów sportowych mogą mieć magazyn narkotykowy. Zaangażowanie, szczegółowa analiza i drobiazgowe zbieranie kolejnych informacji, doprowadziło ich do warsztatu samochodowego znajdującego się w małej, podkrakowskiej miejscowości w powiecie wielickim. W tym prężnie działającym zakładzie, na co dzień naprawiano auta, jednak tym razem w miejscu uszkodzonego samochodu znajdował się zupełnie inny towar.

Pierwsze uderzenie – warsztat samochodowy z ponad 2 tonami marihuany i haszyszu

Kiedy w minionym tygodniu policjanci CBŚP weszli na teren warsztatu, jego hala była wypełniona workami w których znajdowały się narkotyki. Łącznie znajdowało się tam ponad 1,4 tony marihuany i ponad 600 kg haszyszu.

Wszystko wskazuje na to, że narkotyki zostały przemycone z Hiszpanii i miały być rozprowadzone na terenie wielu województw w Polsce.

Podczas akcji policjanci zatrzymali 7 osób. U jednego z zatrzymanych zabezpieczyli do dalszych badań dwie jednostki broni palnej.

Wynajęte mieszkanie, a w nim kokaina, mefedron, amina i tabletki ecstasy

Drugi magazyn znajdował się w wynajętym mieszkaniu w Krakowie. W mieszkaniu tym, policjanci zabezpieczyli 3,5 kg kokainy, ponad 2 kg mefedronu, 9 litrów aminy oraz ponad 3 tys. tabletek ecstasy.

Laboratorium narkotyków syntetycznych, przygotowane do produkcji mefedronu

Policjanci przeprowadzili również działania na jednej z prywatnych posesji w powiecie wadowickim. W pomieszczeniu gospodarczym znajdowało się w pełni wyposażone laboratorium narkotyków syntetycznych, przygotowane do produkcji mefedronu.

Policjanci przejęli blisko tonę półproduktów, mieszalniki, reaktor oraz całe wyposażenie laboratoryjne.

Akcja policjantów CBŚP zapobiegła uruchomieniu laboratorium, w którym jeszcze nie udało się wyprodukować narkotyku. Ze wstępnej opinii biegłego wynika, że przy wykorzystaniu tego sprzętu, z zabezpieczonych półproduktów można by wyprodukować setki kilogramów mefedronu. Łącznie podczas akcji policjanci CBŚP przejęli ponad 2 tony narkotyków. W hurcie ich wartość to ponad 60 mln zł, a w detalu 180 mln zł.

Czynności związane z zabezpieczeniem środków odurzających i substancji psychotropowych trwały kilka dni, a do przewozu przejętych narkotyków użyto samochodu ciężarowego z naczepą. To świadczy o skali przeprowadzonych działań.

Przy czynnościach związanych z zabezpieczeniem narkotyków wsparcia udzielili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Z uwagi na skalę i charakter popełnionego przestępstwa sprawę prowadzi prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty:
– wewnątrzwspólnotowego przemytu,
– obrotu i posiadania znacznych ilości narkotyków
– udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Decyzją sądu czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych, ta sprawa ma jednak charakter rozwojowy.

Źródło informacji i fot.: CBŚP