WIADOMOŚCI

Nielegalny tytoń przesyłany w paczkach kurierskich

W pierwszym półroczu 2024 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejęli 412,5 kg nielegalnego tytoniu przesyłanego w paczkach kurierskich. Podczas kontroli w sortowniach kurierskich KAS wykorzystuje psy wyszkolone do wyszukiwania wyrobów tytoniowych oraz mobilne skanery RTG.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzą kontrole w sortowniach przesyłek kurierskich. Paczki sprawdzane są m.in. pod kątem przesyłania w nich nielegalnego tytoniu. W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku mundurowi z podlaskiej KAS zabezpieczyli 200 przesyłek zawierających łącznie 412,5 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy.

Osoby wysyłające nielegalny tytoń opisują paczki deklarując, że przesyłane są w nich, w zależności od pory roku, np. ozdoby świąteczne, artykuły ogrodnicze lub wędkarskie.

Mundurowych w czasie kontroli kurierskich przesyłek wspomagają wyszkolone służbowe psy KAS, jak również mobilne urządzenia rentgenowskie.

Nie kupuj tytoniu z nielegalnych źródeł

Handel wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy to nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Kupując wyroby z nielegalnego źródła nigdy nie mamy pewności, jakie substancje są w nich zawarte. W nielegalnych przetwórniach i krajalniach wykorzystywane są zanieczyszczone lub spleśniałe liście tytoniu.

Odpowiedzialność karna nadawcy i odbiorcy

Na odpowiedzialność karną naraża się nie tylko osoba, która sprzedaje tytoń do palenia bez polskich znaków akcyzy. Również zamawiającemu paczki z nielegalnym tytoniem grozi mandat do 21,5 tys. zł lub kara grzywny orzeczona przez sąd.

Źródło informacji i fot.: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku