WIADOMOŚCI

Oferował sprzedaż maszyn rolniczych na portalach internetowych

30-latek na portalach internetowych oferował sprzedaż maszyn rolniczych. Kiedy potencjalny nabywca wpłacał zaliczkę, kontakt z mężczyzną urywał się. W grudniu 2023 roku, jego przestępczy proceder przerwali łomżyńscy policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą. 30-latek usłyszał zarzuty oszustwa i decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty usłyszał mężczyzna, który w grudniu 2023 roku został zatrzymany przez łomżyńskich funkcjonariuszy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Jego przestępczy proceder polegał na zamieszczaniu ogłoszeń o sprzedaży maszyn rolniczych, których w rzeczywistości nie posiadał. Warunkiem kupna maszyny była wpłata zaliczki na podane przez sprzedawcę konto. Zaraz po tym jak zainteresowani ofertą przelewali pieniądze, kontakt z ogłoszeniodawcą urywał się.

Podejrzany działając w ten sposób oszukiwał osoby w całej Polsce. Sprawą zainteresowali się łomżyńscy policjanci, po tym jak zgłosił się do nich mieszkaniec powiatu, który został w ten sposób oszukany.

Funkcjonariusze ustalili, że związek z tym przestępczym procederem może mieć 30-letni mieszkaniec Piły. Ich przypuszczenia okazały się słuszne. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany przez łomżyńskich policjantów we własnym mieszkaniu.

Na miejscu mundurowi zabezpieczyli:

– telefony komórkowe,
– karty SIM
– oraz 18 kart bankomatowych.

Policjanci ustalili również, że podejrzany korzystał z 14 rachunków bankowych.

W wyniku czynności śledczych, okazało się, że oszukanych mogło zostać dużo więcej osób. 30-latek miał 48 czynnych podstaw poszukiwań do prokuratur w całym kraju. W grudniu podejrzany usłyszał 8 zarzutów oszustw i decyzją sądu trafił do aresztu. Sprawa miała jednak charakter rozwojowy, a funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą łomżyńskiej komendy, pozyskiwali kolejne materiały dowodowe. W wyniku tych działań, ustalili, że ofiarami mężczyzny padło 85 osób.

Praca policjantów pozwoliła na przedstawienie 30-letniemu mieszkańcowi Piły łącznie 85 zarzutów oszustwa. Mężczyzna od grudnia przebywa w areszcie. Za te przestępstwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło informacji i fot.: KMP Łomża