KULTURA I ROZRYWKA

Srebrna papierośnica – zabytkiem miesiąca w styczniu 2024 roku

Srebrna papierośnica, która należała do żydowskiej rodziny Rubinfeldów z Tykocina, została zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim. Obiekt można zobaczyć w białostockim ratuszu.

Papierośnica – autor nieznany, pochodzi z Austro-Węgier (1867-1918). Wykonana została z oksydowanego srebra. Jej wymiary, to: wys. 1,3 cm; szer. 7,7 cm; dł. 9,0 cm. Eksponat pochodzi ze zbiorów Muzeum w Tykocinie.

Srebrna papierośnica należała do żydowskiej rodziny Rubinfeldów z Tykocina. W przeddzień zagłady Żydów tykocińskich Wacław Białowarczuk – „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – zaoferował im pomoc w ukryciu się. Rubinfeldowie jednak odmówili – mieli powiedzieć: „co będzie wszystkim, to będzie i nam”. Poprosili tylko Białowarczuka, by powiadomił o ich losie rodzinę mieszkającą we Lwowie. W dowód prawdomówności miał okazać otrzymaną oksydowaną papierośnicę – rodową pamiątkę. Rubinfeldowie zostali zamordowani w Lesie Łopuchowskim. Po zakończeniu II wojny światowej Białowarczuk nie odnalazł ich bliskich.

Pamiątka rodowa Rubinfeldów to kieszonkowa srebrna papierośnica: oksydowana, sztancowana i ornamentowana motywami roślinnymi. Przedmiot składa się z dwóch części połączonych zawiasami oraz zatrzaskiem. Z zewnątrz widoczne są pozostałości masy perłowej w kolorze czarnym. Zdobiony jest stylizowanym kartuszem z monogramem WB. Wewnątrz umieszczona jest gumka do przytrzymywania papierosów oraz znaki złotnicze: w kole znak nieczytelny, w prostokącie litery: KW.

Źródło i grafika: MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU
opr.: mm