Rodzina

Rodzina 500 plus to nadal 500 złotych

Świadczenie w ramach programu ”Rodzina 500 plus” jest wypłacane na dotychczasowych zasadach. To oznacza, że nie zmieniła się jego kwota, która nadal wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia.

Do Zakładu napływa wiele zapytań o wysokość świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”.

Nie ma żadnej zmiany dotyczącej kwot oraz zasad w przyznawaniu i wypłacaniu świadczenia wychowawczego. Świadczenie nie wynosi 800 złotych, tylko w dalszym ciągu 500 złotych. Pojawiające się informacje jakoby ZUS wypłacał to świadczenie w wysokości wyższej niż 500 złotych na jedno dziecko, są nieprawdziwe – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeżeli ukażą się przepisy zwiększające wysokość świadczenia dla rodzin, które zostaną uchwalone i wejdą w życie, to wówczas ZUS będzie je realizował.

Zakład wypłaca środki na kolejny okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja 2024 r. Do tej pory świadczenia przyznano dla ok. 6,4 mln dzieci. Na konta rodziców trafiło łącznie ponad 3,1 mld zł. W województwie podlaskim złożonych zostało 123,5 tys. wniosków. Każdy opiekun może sprawdzić termin wypłaty świadczenia w aplikacji mobilnej mZUS lub na swoim profilu logując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest on widoczny kilka dni przed terminem wypłaty.

Wnioski o świadczenie Rodzina 500 plus – drogą elektroniczną

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej.

– Zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500 plus, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start – 300 plus.- mówi rzeczniczka.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Tekst: Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot.: freepik