WIADOMOŚCI

Wytwórnia i rozlewnia nielegalnego alkoholu

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali wytwórnię oraz rozlewnię nielegalnego alkoholu. W dwóch gospodarstwach w gm. Sokoły (pow. wysokomazowiecki) zabezpieczono m. in. 9 tys. l zacieru, 1,6 tys. l bimbru oraz aparaturę i półprodukty służące do jego wytwarzania. Zarzuty usłyszało pięć osób.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku wkroczyli na dwie posesje w gm. Sokoły w pow. wysokomazowieckim. Z ustaleń mundurowych wynikało, że na ich terenie jest produkowany oraz rozlewany i magazynowany nielegalny alkohol.

Bimbrownia w stodole

Podczas przeszukania pierwszego z gospodarstw funkcjonariusze zabezpieczyli kompletną linię do produkcji nielegalnego alkoholu składającą się m.in. z pieca i kolumn destylacyjnych.

W bimbrowni zajęto również 110 l bimbru, drożdże, ponad 2 t cukru oraz 9 tys. l zacieru, który mógł posłużyć do wyprodukowania kolejnych niemal 2 tys. l alkoholu.

Rozlewnia nielegalnego alkoholu

Na terenie drugiej z kontrolowanych posesji rozlewano i konfekcjonowano nielegalny alkohol. Tam funkcjonariusze z KAS zabezpieczyli blisko 1,5 tys. l bimbru o mocy ponad 40%. W pomieszczeniach znajdowały się również produkty do zabarwiania wyrobu gotowego, etykiety, zakrętki oraz butelki przygotowane do konfekcjonowania i dalszej dystrybucji alkoholu.

Zarzuty dla pięciu podejrzanych

Zatrzymany na terenie bimbrowni 56-latek odpowie za nielegalne wytwarzanie alkoholu. Czterej mężczyźni w wieku od 25 do 36 lat usłyszeli zarzuty rozlewania i przechowywania alkoholu bez polskich znaków akcyzy. Podejrzani narazili budżet państwa na stratę blisko 120 tys. zł.

Źródło informacji i fot.: KAS