RODZINA

Kolejne wypłaty 500 plus w nowych terminach

W tym tygodniu ponad 590 mln zł trafi na konta rodziców w ramach nowego okresu świadczeniowego „Rodzina 500 plus”. Terminów wypłat, w których ZUS dokonuje przelewów na rachunki bankowe jest aż dziesięć w miesiącu.

1 czerwca tego roku rozpoczął się kolejny okres świadczeniowy „Rodzina 500 plus”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez ZUS. Rozpoczęliśmy realizację programu na nowy okres świadczeniowy i tym tygodniu wypłacamy kolejne środki, na które oczekują rodziny. Będzie to 591 mln zł. W minionym tygodniu była to kwota blisko 600 mln zł. Od początku miesiąca daje to kwota około 1,2 mld zł.

– W województwie podlaskim opiekunowie otrzymali już 13,6 mln zł. Każdy rodzic będzie mieć własny termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie stały. Terminy wypłat to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Aby sprawdzić datę wniosku rodzic musi zalogować się na PUE ZUS, wybrać zakładkę świadczeniobiorca, a następnie kafel „Rodzina 500+”. W kolejnym kroku powinien wyświetlić listę złożonych wniosków, zaznacza wniosek i wejść w „szczegóły”, a następnie „wypłaty i zwroty”. Tam również będzie widoczny terminy wypłaty 500 plus. Data wypłaty pojawi się w szczegółach wniosku na PUE przed ustalonym indywidualnie terminem płatności. – Raz ustalony dzień płatności będzie obowiązywał przez cały okres, na który przyznaliśmy świadczenie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przyznamy 500 plus już w trakcie trwającego okresu świadczeniowego. W takim przypadku pierwszą wypłatę zrealizujemy najszybciej jak to możliwe, a kolejne będą przychodziły już w stałym terminie, który może różnić się od pierwszej wypłaty – wyjaśnia rzeczniczka.

Świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500 plus, a ośrodki gminy lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.

Wnioski o świadczenie wychowawcze są elektroniczny. Można je złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

– Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. Sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – dodaje Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot. pixabay