RODZINA

Pierwsze wypłaty z ZUS świadczenia 500 plus

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty pieniędzy w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci.

Pierwsze pieniądze zostały wypłacone w czwartek (27 stycznia). Dzień później (28 stycznia) ZUS przeleje kolejne środki, co łącznie daje kwotę prawie 600 tys. zł. W całym kraju rodzice złożyli 38 tys. wniosków, a województwie warmińsko-mazurskim ponad 1,3 tys.

Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus do ZUS wypłaca już środki. Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Wnioski o 500 plus można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy, to rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie odwiedzić urząd – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Wnioski na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – będzie można składać od 1 lutego 2022 r. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Trzy miesiące na złożenie wniosku

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023r.

Wnioski za pośrednictwem PUE ZUS

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Stopniowe przejęcie realizacji programu „Rodzina 500 plus” przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 roku.

Katarzyna Krupickaregionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego