Warto wiedziećWiadomości

Organizował nielegalne przekraczanie granicy

Obywatela Egiptu zaangażowanego w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa zatrzymali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Mężczyzna został aresztowany na 2 miesiące.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 33-letniego obywatela Egiptu. Mężczyzna przebywający legalnie od 7 lat w Polsce zaangażowany był w organizowanie nielegalnego  przekraczania granicy naszego państwa. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymany cudzoziemiec czerpał korzyści finansowe z koordynowania i organizowania transportów nielegalnych migrantów spod granicy polsko – białoruskiej do krajów Europy Zachodniej. Stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę, dzięki czemu obywatel Egiptu z nielegalnego procederu uzyskiwał znaczne zyski.

nóż
pałka teleskopowa, noże, nunczako, znalezione w mieszkaniu organizatora nielegalnego przekraczania granicy

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny ujawniono środki łączności w postaci 10 telefonów komórkowych, dużej liczby kart pamięci, 2 laptopów, komputera stacjonarnego, tabletu, urządzenia do modulacji głosu, a także niebezpieczne narzędzia między innymi: maczetę, pałkę teleskopową, noże, nunczako.

Prokurator Rejonowy w Hajnówce po przedstawieniu zarzutów mężczyźnie za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim zastosował wobec obywatela Egiptu 2- miesięczny areszt. Za popełniony czyn grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Jest to kolejna osoba zatrzymana za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy przez funkcjonariuszy operacyjno – śledczych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w prowadzonej sprawie.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej systematycznie realizują czynności skutkujące zatrzymaniem i doprowadzeniem do prokuratury organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa. Działania prowadzone są na terenie całego kraju. Od początku roku zatrzymano już w sumie 164 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy, polsko – białoruskiej (156) i polsko – litewskiej (8). Obecnie prowadzonych jest kilkaset postępowań przygotowawczych dotyczących nielegalnej migracji. Osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Źródło inf.: mjr SG Katarzyna Zdanowicz POSG
fot.: POSG