WIADOMOŚCI

Razem posprzątajmy Białystok

W czwartek (25.04) rozpocznie się organizowana przez Miasto trzydniowa akcja Czysty Białystok, którą zakończy Piknik Ekologiczno-Integracyjny w Parku Planty. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się łącznie prawie 11 tys. osób.

Akcja Czysty Białystok polega na wspólnym sprzątaniu przestrzeni miejskiej i jest organizowana po raz czwarty. Tegoroczna odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2024 r. Zainteresowanie mieszkańców jest ogromne. Swój udział w sprzątaniu zgłosiło 115 białostockich szkół, przedszkoli, zakładów pracy, organizacji pozarządowych i innych podmiotów.

– Bardzo nas to cieszy, bo potwierdza olbrzymie zaangażowanie mieszkańców Białegostoku w dbanie o czystość i estetykę miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zapraszamy mieszkańców do udziału lub do posprzątania terenów w swoim sasiedztwie. Wspólnym działaniem oddajemy przysługę Ziemi i  przyszłym pokoleniom. Z drugiej strony – mamy czystą przestrzeń, w której chętniej spacerujemy czy uprawiamy sport.

W akcji wezmą również udział pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy w piątek (26 kwietnia) posprzątają Las Pietrasze. Wszystkim, którzy zdecydują się na udział w akcji, Miasto zapewni rękawice ochronne i worki na zebrane odpady.

Oprócz efektu środowiskowego, jakim jest posprzątanie terenów w różnych częściach miasta i eliminacja w ten sposób ilości odpadów, istotny jest także wymiar edukacyjny. Akcja „Czysty Białystok” zachęca do świadomej segregacji odpadów komunalnych i pokazuje, jakie inne korzyści – poza ekologicznymi – może takie przedsięwzięcie przynieść. Jest to wydarzenie, zachęcające do aktywności na rzecz lokalnego środowiska, gdzie mieszkańcy uczą się  zachowań służących środowisku.

W dniach 17–18 kwietnia odbyły się Warsztaty Edukacji Ekologicznej, w których wzięli udział liderzy zgłoszonych grup. Celem tych spotkań było przede wszystkim przekazanie informacji na temat aktualnie obowiązujących w Białymstoku zasad segregacji odpadów.

W sobotę (27 kwietnia) w godzinach 11.00–14.00 na terenie Parku Planty (przy kolorowej fontannie) odbędzie się Piknik Ekologiczno-Integracyjny. Miasto zaprasza wszystkich uczestników akcji wraz z rodzinami. Będzie to okazja do edukacji ekologicznej oraz dobrej zabawy.

Podczas pikniku będzie można nauczyć się prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, pomalować torby ekologiczne, wziąć udział w konkursach ekologicznych, grach i zabawach z atrakcyjnymi nagrodami czy spróbować sezonowych owoców. Oprócz warsztatów plastycznych, konkursów, animacji, gier i zabaw będzie można również dostać sadzonkę drzewa w zamian za 5 kg makulatury.

Ponadto będzie można odwiedzić ciekawe stoiska partnerów akcji. W tym roku są nimi: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Dojlidy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Straż Miejska, Wodociągi Białostockie oraz Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Źródło: UM Białystok
fot.: mm