WIADOMOŚCI

Z fałszywym prawem jazdy po nielegalnych migrantów

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w ciągu weekendu (20-22.01.2023 r.) na odcinku polsko-białoruskiej granicy zatrzymali pięciu kurierów. Dodatkowo jeden z nich do kontroli przedstawił podrobiony dokument.

Obywatele Ukrainy zaangażowani w organizowanie nielegalnego przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy usiłowali przewieźć w głąb Europy Zachodniej  łącznie 37 osób.

Wczoraj (22.01.2023 r.) na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży wspólny patrol Straży Granicznej i Policji w okolicach Hajnówki zatrzymał do kontroli BMW. Mężczyzna w pojeździe przewoził 3 cudzoziemców (2 obywateli Iranu i Afgańczyka), którzy przekroczyli polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. 

Kolejnych 3  kurierów zatrzymano w sobotę (21.01.2023 r.). Funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach zatrzymali 20-letnią kobietę, która w Renaulcie na polskich numerach rejestracyjnych przewoziła 9 Syryjczyków i jednego obywatela Jemenu. Dwóch kurierów, którzy przyjechali po odbiór nielegalnych migrantów zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce i Krynkach. W miejscowości Leśna 21-letni mężczyzna przyjechał odebrać 4 obywateli Syrii. Kolejnego pomocnika zatrzymano w miejscowości Leszczany. 27-latek  przyjechał oplem po 16 osób (8 Egiptu, 6 Somalii i 2 Pakistanu). W trakcie czynności okazało się, że przedstawione do kontroli ukraińskie prawo jazdy jest podrobione, a dodatkowo posiada on  półroczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei w piątek (20.01.2023 r.) funkcjonariusze Straży Granicznej w Narewce w miejscowości Guszczewina zatrzymali kuriera, który w Hondzie przewoził czterech Afgańczyków.

W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 40 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy polsko – białoruskiej.

Tekst: Michał Bura Podlaski Oddział Straży Granicznej
fot. POSG