WIADOMOŚCI

Narażając własne życie ratowali nielegalnych migrantów

Dziś w nocy (08.11.2022 r.) uratowano 10 cudzoziemców, którzy przekraczając nielegalnie polsko – białoruską granicę utknęli na terenach bagiennych okalających Zalew Siemianówka. Dzięki skoordynowanym przez Straż Graniczną działaniom ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Informacja o dziesięciu osobach, które ugrzęzły w rozlewiskach rzeki Narew wpłynęła do dyżurnego Podlaskiego Oddziału SG wczoraj po godz. 18. W podany rejon natychmiast skierowano patrole Straży Granicznej. Ze względu na bagienny teren dotarcie do cudzoziemców było bardzo utrudnione. Do działań zaangażowano żołnierzy WOT z Grupy Rozpoznania Obrazowego oraz jednostki Państwowej i  Ochotniczej Straży Pożarnej. Poszukiwaną grupę migrantów udało się zlokalizować przy użyciu drona. Dzięki namiarom podawanym przez operatora około godziny 23 dotarła do nich grupa ratownicza – 2 funkcjonariuszy Straży Granicznej i 6 Strażaków. Wszyscy, zarówno cudzoziemcy jak i funkcjonariusze byli bardzo wycieńczeni i nie mieli możliwości bezpiecznego powrotu.  Do akcji wezwany został wojskowy śmigłowiec.  Na jego pokład podczas dwukrotnego przelotu udało się podjąć wszystkie osoby, zarówno migrantów, jak i ratowników. Na przygotowanym lądowisku w miejscowości Siemianówka czekały już zespoły ratownictwa medycznego. Cała akcja zakończyła się o godzinie 4.15.

Uratowano 8 obywateli Sri Lanki,  1 obywatela Pakistanu i 1 obywatela Indii. Czterech cudzoziemców przebywa obecnie w szpitalach, a pozostali pozostają pod opieką funkcjonariuszy Placówki SG w Narewce. Funkcjonariusze biorący udział w akcji nie wymagali hospitalizacji.

To już kolejne zdarzenie, w którym służby polskie z narażeniem swojego zdrowia i życia ratują migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego państwa.

W całą akcję zaangażowani zostali funkcjonariusze nie tylko Straży Granicznej, ale także Ochotniczej i  Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierze WP i WOT. W sumie w działaniach udział brało około 80 osób.

Straży Pożarnej oraz żołnierze WP i WOT. W sumie w działaniach udział brało około 80 osób.

wojskowy śmigłowiec uczestniczył w ratowaniu nielegalnych migrantów
uratowano 10 cudzoziemców, którzy utknęli na bagnach
nielegalni migranci utknęli na bagnach
Funkcjonariusze Straży Granicznej ratują nielegalnych migrantów
nielegalni migranci utknęli na bagnach

Tekst: mjr SG Katarzyna Zdanowicz, Rzecznik Prasowy, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
fot.: Podlaski Oddział Straży Granicznej