KULTURA I ROZRYWKA

,,Zabytek miesiąca” – grudzień 2022

Zabytkiem miesiąca w grudniu jest TALERZ, wzór nr 1745, pochodzący z Hut Szklanych J. Stolle „Niemen” S.A., Brzozówka, Rzeczpospolita Polska, l. 30. XX w., szkło prasowane, śr. 30 cm

W 1894 r. w Brzozówce koło Nowogródka otwarto hutę szkła spółki Wilhelma Krajewskiego i Juliusza Stolle. Od 1909 r. drugi z partnerów prowadził spółkę samodzielnie. W 1915 r. zakład został doszczętnie zniszczony przez wycofujące się wojska rosyjskie. Juliusz Stolle powrócił do produkcji w odrodzonej Rzeczypospolitej. Nowe warunki funkcjonowania firmy dały jej impuls do błyskawicznego rozwoju. Zakład produkował użytkowe i ozdobne szkło dmuchane i prasowane, szybko stając się największym polskim producentem i eksporterem.

W 1935 r. Edmund Miatkowski – majster Huty „Niemen” – wykonał z błękitnego szkła urnę, w której w mauzoleum na cmentarzu Na Rossie w Wilnie złożono serce Józefa Piłsudskiego.

Prezentowany talerz jest przykładem wprowadzanych w latach 30. modnych wzorów w stylu art déco. Wykonywano je często z barwionego, selektywnie matowionego szkła. Zyskały międzynarodowe uznanie, o czym najlepiej świadczy fakt, że można je było kupić w Paryżu, Berlinie, Buenos Aires, Kairze czy Jerozolimie.

Zabytek pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku.

*Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest elegancka karta okolicznościowa z opisem, którą można nabyć w kasie Muzeum.

Ratusz, Rynek Kościuszki 10, 15-426 Białystok
czynny jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych)
w godz. 10.00 – 17.00 – wtorek – niedziela

tekst i grafika: Muzeum Podlaskie w Białymstoku