KULTURA I ROZRYWKA

Madzia ,,Zabytkiem miesiąca” – we wrześniu 2022

Zabytkiem miesiąca we wrześniu jest rzeźba ceramiczna zatytułowana MADZIA autorstwa Alfonsa Karnego, lata 50-60. XX w., ceramika szkliwiona, odlew, wys. 39,5 cm; szer. 20,0 cm; gł. 26,0 cm

Od drugiej połowy lat 50. XX w. Alfons Karny zaczął stopniowo odchodzić od portretów w brązie na rzecz eksperymentów z rzeźbą ceramiczną. Karny stosował barwne polewy, których skład chemiczny, sposób przygotowania i zastosowania był jego tajemnicą. Rzeźbiarz wykorzystywał również srebro i złoto płatkowe, którymi pokrywał formy do odlewu ceramiki i bacznie analizował temperaturę jej wypalania.

Z tego okresu twórczych eksperymentów pochodzi rzeźba ceramiczna zatytułowana „Madzia”, wyróżniająca się niebieskim szkliwem.

Jest ona kolejnym powtórzeniem portretu przyjaciółki rzeźbiarza, Magdaleny Kuny. Inspiracją powstania portretu była jej wizyta w warszawskiej pracowni Karnego w 1941 r., wymuszona godziną policyjną.

Zafascynowany urodą dziewczyny rzeźbiarz wykonał jej portret w brązie. Do motywu Magdaleny Kuny wracał wielokrotnie, uwieczniając jej wizerunek w różnych materiałach.

Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.

Madzia

tekst i grafika: Muzeum Podlaskie w Białymstoku