KULTURA I ROZRYWKA

SEKRETARZYK PODRÓŻNY – zabytek miesiąca

W zeszłym roku Muzeum Podlaskie w Białymstoku rozpoczęło cykl pod hasłem „Zabytek miesiąca”. Przez okres jednego miesiąca w holu białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10) prezentowany jest wyjątkowy eksponat, którego na co dzień nie można oglądać na wystawach. Dzięki akcji można go zobaczyć i poznać historię, którą opowiada.

Zabytkiem miesiąca w kwietniu jest SEKRETARZYK PODRÓŻNY z XIX wieku:

Niegdyś, gdy warunki podróżowania były znacznie trudniejsze niż obecnie, do pracy podczas wojaży służył sekretarzyk podróżny. Zwykle miał on formę drewnianej skrzynki, której górna płyta stanowiła pulpit do pisania, zaś we wnętrzu znajdowały się rozmaite przegródki na listy, papier, pióra czy inne utensylia.

Luksusowy sekretarzyk podróżny w stylu II Cesarstwa przybrał bardziej wymyślną formę: u góry, od frontu, zamykany jest profilowaną klapką otwieraną kluczykiem i unoszoną ku górze, co pozwala odłożyć ukośny pulpit wyścielony granatowym aksamitem. Wnętrze wykonane z drewna palisandrowego w części górnej mieści liczne pionowe przegródki na korespondencję. Niżej umieszczono korytko na pióra, gniazda na kałamarze i zamykaną pokrywką kieszonkę na stalówki, zaś pod blacikiem znalazło się miejsce na dodatkowy schowek na papier.

Ten elegancki mebelek posiada dekorację właściwą epoce francuskiego II Cesarstwa, zwaną też stylem Napoleona III. Tył i boki pokryto czarną politurą, a front markieterią z blachy mosiężnej i szylkretu, naśladującą słynne wyroby nadwornego ebenisty króla Ludwika XIV – Charles’a Andre Boulle’a. Bon voyage!

Sekretarzyk podróżny pochodzi ze zbiorów Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Tekst i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku