KULTURA I ROZRYWKA

Muzeum Podlaskie zaprasza

Końcówka lipca obfituje w ciekawe imprezy kulturalne, na które zapraszamy do oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ci którzy wybiorą się 31 lipca 2022 r. do Bielska Podlaskiego na Dni Tradycji Obojga Narodów, będą mogli m.in. spróbować potraw regionalnych 😉

Zapraszamy do zapoznania się z programem pozostałych przewidzianych wydarzeń.

Przyjęcia na świeżym powietrzu, czyli o tradycji piknikowania

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

W dzisiejszych czasach zorganizowanie pikniku jest bardzo proste – wystarczy ładna pogoda, koc i przekąski kupione w sklepie. Dawniej sytuacja wyglądała nieco inaczej. Pierwsze pikniki urządzano w średniowieczu, przy okazji polowań. Z biegiem lat przeistaczały się one w wielkie, eleganckie przyjęcia w ogrodach, aż do XIX wieku, kiedy to wymyślono piknikowy kosz i stały się one uciechą wszystkich klas społecznych. Na naszym spotkaniu porozmawiamy o tej lubianej tradycji. Nie zabraknie również degustacji potraw, które wprost idealnie nadają się na piknik.

29 lipca 2022 r., godz. 17:00 – liczba uczestników: 18 osób
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 8 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 4 zł.
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349


Koncert Alicji Grabowskiej – Ogród pełen sztuki

30 lipca 2022 r., godz. 18.30, ogród przy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Alicja Grabowska to aktorka, wokalistka, performerka i autorka wielu tekstów muzycznych. Artystka jest współtwórczynią grupy klezmerskiej Chanajki oraz pomysłodawczynią wielu projektów muzycznych z zakresu wielokulturowości Podlasia („Romans rosyjski”, „Blues słowiańskiej duszy”, „Cudze chwalicie swego nie znacie”, itp.).

Grabowska jest autorką opracowań i wykonawczynią tekstów pieśni w języku hebrajskim esperanto, białoruskim, ukraińskim i romskim. Podczas swojego koncertu zaproponuje wielopłaszczyznowe flow, łącząc muzykę artystów z przeszłości z teraźniejszością. Wiodącym instrumentem będzie akordeon, łączący wiele stylów i interpretacji w wirtuozerskim wykonaniu.

*Wejściówka płatna 4 zł – do nabycia w kasie Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, od 15 lipca. Więcej informacji pod numerem tel. 509 336 862.

___

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zadanie „Organizacja koncertów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego pt. Ogród pełen sztuki”


DNI TRADYCJI OBOJGA NARODÓW

niedziela, 31 lipca 2022 r., godz. 15.00-19.00, plac przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

Dobre jadło, bogato zastawiony stół to nieodłączny element polskiej tradycji. Słynna uczta u Wierzynka pobudza naszą wyobraźnię, podobnie jak bliższe naszym czasom i terenom uczty przygotowywane na dworze Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Klemensa Branickiego w „Podlaskim Wersalu”, gdzie gościły wybitne osobistości świata polityki, kultury i sztuki oraz najzamożniejsi magnaci Rzeczypospolitej.

Dni Tradycji Obojga Narodów to impreza plenerowa skierowana do miłośników kuchni inspirowanej staropolskimi przepisami. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w klimat dawnych uczt, spotkań przy stołach okraszonych prawdziwymi smakołykami.

W powyższą atmosferę wprowadzą nas koła gospodyń wiejskich prezentując dania inspirowane tradycyjną kuchnią, np. babki ziemniaczane, pierogi itp. Organizatorzy zaplanowali konkurs kulinarny na najsmaczniejszą babkę ziemniaczaną, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chętni, niezajmujący się zawodowo gastronomią.

Atrakcją będą również pokazy przygotowane przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, w ramach których Joanna Januszkiewicz „na żywo” upichci kilka staropolskich potraw, opowiadając przy okazji o sposobach na dobre jadło.

Dodatkową atrakcją będą rekonstrukcje historyczne przygotowane przez profesjonalne grupy.

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni, klocków konstrukcyjnych oraz działań plastycznych.

Na uczestników czekają ponadto:

  • degustacja potraw regionalnych
  • kiermasz rękodzieła ludowego
  • występy zespołów folklorystycznych

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego


MUZYKA W PAŁACU NA WODZIE

Spektakl taneczny ,,Gry i zabawy dworskie” w wykonaniu zespołu Capella Antiqua Bialostociensis
31 lipca 2022 r., godz. 16.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Muzyka w Pałacu na Wodzie to cykl koncertów i recitali mających miejsce w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Wykonawcami są artyści z całej Polski, działający w nurcie tzw. wykonawstwa poinformowanego historycznie. Cykl nawiązuje do muzycznych tradycji związanych z Mecenatem Branickich w Białymstoku i Choroszczy.

Drugim wydarzeniem z cyklu Muzyka w Pałacu na Wodzie będzie spektakl taneczny – Gry i Zabawy Dworskie w wykonaniu zespołu Capella Antiqua Bialostociensis. 𝐆𝐫𝐲 𝐢 𝐳𝐚𝐛𝐚𝐰𝐲 𝐝𝐰𝐨𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞 – to barokowy program taneczno-pantomimiczny, pokazujący wybrane zabawy dworskie w XVIII wieku. Powszechną rozrywką były różnego rodzaju gry np. w kości oraz gry w karty, układanie pasjansów. Z innych gier znane były szachy i warcaby. Bardzo popularna była zabawa w „ciuciubabkę”, urządzano również domowe przedstawienia teatralne. Zabawie towarzyszyła zwykle muzyka i taniec, głównie kontredanse.

Organizator: Fundacja Vexilla Regis


Tekst i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku