KULTURA I ROZRYWKA

Mikołaj Kopernik – rzeźba Alfonsa Karnego „Zabytkiem miesiąca”

W sierpniu 2023 roku – zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku jest rzeźba Alfonsa Karnego: Mikołaj Kopernik, ok. 1972 r., ceramika szkliwiona. Rzeźba pochodzi ze zbiorów Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

Alfonsa Karnego zawsze fascynowały wielkie postacie. Podziwiał ich dokonania, talent i osobowość. Chcąc złożyć im hołd, uwieczniał ich wizerunki w rzeźbach. Tak powstała Galeria Portretów Wielkich Polaków, ukazująca wybitne osobistości polskiej sztuki, polityki i nauki. Nie mogło zabraknąć w niej Mikołaja Kopernika – astronoma, kanonika, prawnika, matematyka, lekarza i ekonomisty. Karny tworzył jego wizerunki w granicie, gipsie, ceramice na podstawie gromadzonej przez wiele lat ikonografii: monet, medali, plakiet i płaskorzeźb. Jedna z prac, wykonana w granicie, została przekazana do gmachu ONZ w Nowym Jorku.

W 1973 r. przypadła 500. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Organizowano uroczyste obchody, zjazdy naukowe, wystawy. Rocznica ta stała się także inspiracją dla wielu artystów do trwałego upamiętnienia autora De revolutionibus orbium coelestium. Karny wykonał ceramiczną wersję głowy Kopernika, starając się jak najlepiej oddać osobowość i geniusz portretowanego. Faktura i kolor polewy zdaje się symbolizować ogrom i tajemniczość Wszechświata. Prezentujemy tę pracę z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma w ramach ustanowionego przez Senat RP Roku Mikołaja Kopernika.

Miejsce ekspozycji: Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Czas ekspozycji: do końca sierpnia 2023 r., w godzinach otwarcia muzeum
W kasie Muzeum można nabyć pamiątkową pocztówkę z zabytkiem miesiąca.

Alfons Karny to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Karny specjalizował się w rzeźbie portretowej. Na jego spuściznę artystyczną składa się ponad 600 skatalogowanych prac. Artysta był wielokrotnie nagradzany na polskich i europejskich konkursach i wystawach. W 1974 r. Society of Portrait Sculptors w Londynie przyznało Karnemu „The Jean Mason Davidson Medal”, wliczając go do najwybitniejszych twórców europejskich. Artysta urodzony w Białymstoku 14 listopada 1901 roku, lata twórcze spędził w Warszawie. Nigdy jednak nie zerwał związków ze swoim rodzinnym miastem – od 1974 r. był jego Honorowym Obywatelem. Marzył o utworzeniu tu muzeum, w którym mógłby pokazać swoje rzeźby i które byłoby jego symbolicznym powrotem do Białegostoku. Zamysł ten udało się zrealizować dopiero w 1993 roku, już po śmierci Karnego. Dziś przy ul. Świętojańskiej 17 w Białymstoku mieści się Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.


Źródło informacji i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku