KULTURA I ROZRYWKA

Srebrny naszyjnik „Zabytkiem miesiąca” w styczniu 2023r.

Zabytkiem miesiąca” w styczniu jest wyjątkowy srebrny naszyjnik, odkryty w miejscowości Czarna Wielka datowany na koniec XI – połowę XII w. Naszyjnik prezentowany jest w holu białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10).

Naszyjnik wykonano z dziesięciu drutów skręconych parami, które następnie owinięto wokół siebie. Stanowi on masywną obręcz, która uformowana została w taki sposób, aby jej przednia część prezentowała się najokazalej, miała największą średnicę.

Końce drutów wlutowano w srebrne sztabki, które rozklepano w taśmy, zwężające się ku końcom. Jedno z zakończeń naszyjnika zwinięto w rurkowate uszko, koniec drugiego jest odłamany. Od zewnątrz taśmy ozdobione zostały ornamentem kreskowanych linii.

Ozdoby tego typu znane są z terenów Słowiańszczyzny zarówno wschodniej, jak i zachodniej. Przeważnie stanowią elementy skarbów, rzadziej znajdowane są na cmentarzyskach. Zabytek z Czarnej Wielkiej do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przekazano jako dar. Według relacji jego znalazcy pochodzi z cmentarzyska z grobami w obudowach kamiennych.

Więcej informacji na temat zabytku udziela Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku: tel. 85 74-217-20, 85 74-265-53, kom. 509 336 849
e-mail: archeologia@muzeum.bialystok.pl


Źródło informacji i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku