KULTURA I ROZRYWKA

FLORA – „Zabytkiem miesiąca” w marcu 2023 roku

FLORA, mitologiczna rzymska bogini wiosennej roślinności. Autor nieznany, kopia, XIX w., marmur, rzeźbiony, malowany

Dzieło przedstawia postać kobiecą do pasa – Florę, mitologiczną rzymską boginię wiosennej roślinności. Ku czci bóstwa w kwietniu obchodzono Floralia i urządzano igrzyska – Ludi Florales. Rzeźba znajdująca się w zbiorach Muzeum Podlaskiego pochodzi z XIX wieku, wykonana jest z marmuru. Głowa kobiety skierowana jest lekko na prawo. Na lewym ramieniu przewieszony ma brązowy drapowany płaszcz z głębokimi fałdami okrywającymi brzuch i dolną partię pleców. Brązowe, rozdzielone nad czołem włosy zakrywają skronie, z tyłu przykrywają kark.

Oryginalne popiersie Flory długo przypisywane było Leonardowi da Vinci. Zakupione zostało w 1909 roku przez Berlińskie Muzeum Królewskie. Wywołało to niemałe poruszenie wśród najznamienitszych przedstawicieli świata sztuki.

W całej Europie pojawiło się ponad 700 artykułów, w których autorzy toczyli spór o autorstwo rzeźby. Dziś mamy niemal stuprocentową pewność co do tego, że autorem dzieła nie jest Leonardo. Przeprowadzone w 2021 r. badania wykazały, że wosk, z którego została wykonana, pochodzi najpewniej z XIX wieku.

Ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Źródło informacji i fotografie: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku