KULTURA I ROZRYWKA

Spotkanie w PIK z Katarzyną Drogą

Podlaski Instytut Kultury zaprasza w piątek 13 maja, o godzinie 17.00 do Spodków PIK na spotkanie z Katarzyną Drogą – pisarką, dziennikarką i redaktorką, która od lat tworzy literackie portrety nietuzinkowych kobiet.

Hanka Ordonówna, Hanka Bielicka, Aleksandra Piłsudska… Te niezwykłe kobiety zaintrygowały pisarkę, Katarzynę Drogą na tyle, że poświęciła im trzy powieści. A to jedynie fragment jej dorobku pisarskiego. Podczas spotkania pisarka opowie o tym co zafascynowało ją w postaciach, które opisała, o cechach, które wbrew przeciwnościom losu, kazały bohaterkom jej książek uparcie dążyć do celu, które pozwoliły im realizować marzenia.

Będzie to podróż do powojennego Białegostoku, gdzie m.in. rozgrywa się akcja sagi rodzinnej zatytułowanej „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” i „Pokolenia. Powrót do domu”. Dowiemy się, czy  wojna pozwala na miłość, czy na tajnych kompletach można było studiować medycynę i czy ucieczka naszej prababki z kochankiem (przez okno!) może mieć wpływ na wybory, których dokonujemy w codziennym życiu.

Katarzyna Droga – pisarka, dziennikarka, redaktorka. Od lat tworzy literackie portrety nietuzinkowych kobiet, jest autorką powieści biograficznych o Hance Ordonównie, Aleksandrze Piłsudskiej, Hance Bielickiej. Dzieje prekursorek polskiej medycyny opisała w książce pt. „Nigdy się nie bałam”.

Zajmują ją dzieje rodzin i dziedzictwa pokoleń, napisała podlaską sagę „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” i „ Pokolenia. Powrót do domu”, a także książkę o wpływie historii rodzinnej na los potomków, pt. „Sekrety przodków”. Jest Podlasianką, urodziła się w Zambrowie, Liceum Ogólnokształcące ukończyła w Łapach. Jest absolwentką wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego, potem jako dziennikarz i redaktor w prasie edukacyjnej i kobiecej, była także współtwórcą i wydawcą czasopism młodzieżowych.

W latach 2008 – 2017 była redaktorką naczelną magazynu „Sens” w Wydawnictwie „Zwierciadło”. Obecnie współpracuje z magazynem „Twój Styl”, mieszka na Podlasiu w domu nad Narwią, gdzie może oddać się swojej pasji pisania.

tekst: PIK
fot. Marcin Urban