KULTURA I ROZRYWKAWIADOMOŚCI

Nowe książki w białostockich „Śledziach”

Białostockie Śledzie Książkowe zostały uzupełnione o nowe publikacje. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki księgarnia TaniaKsiazka.pl przekazała 200 tytułów do dwóch „Śledzi”. Miejskie regały stoją w centrum Białegostoku już od ponad 5 lat i promują ideą bookcrossingu wśród białostoczan.

W niedzielę (23 kwietnia) obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto obchodzone jest od 1995 roku. Datę 23 kwietnia wybrano jako symboliczną dla literatury światowej, gdyż tego dnia zmarło wielu wybitnych pisarzy (np. William Szekspir i Miguel de Cervantes).

– Zależy nam na tym, aby promować wśród białostoczan czytelnictwo. Dlatego wspieramy Targi Książki, a przy centrum przesiadkowym w 2017 roku ustawiliśmy Białostockie Śledzie Książkowe – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Przez nasze regały przewinęło się już prawie trzynaście tysięcy książek. Widzimy więc, że idea bookcrossingu przyjęła się wśród mieszkańców, którzy regularnie korzystają z miejskich półek. Zachęcamy, aby zawsze odbywało się to w myśl zasady – weź, przeczytaj, oddaj.

Warto wiedzieć, że Białostockie Śledzie Książkowe zostały ustawione w centrum miasta (ul. H. Sienkiewicza, Al. J. Piłsudskiego) 27 października 2017 roku. W ramach Dnia Książki białostocka księgarnia TaniaKsiazka.pl przekazała po 100 egzemplarzy do każdego z regałów.

Półkami opiekują się pracownicy Urzędu Miejskiego – Referatu Promocji i Turystyki, którzy oprócz bieżących renowacji obiektów, również regularnie zaopatrują „Śledzie” w książki, które pochodzą ze zbiórek wśród urzędników i mieszkańców, a także darów od instytucji.

Książki są odpowiednio oznaczone – opieczętowane informacją, że nie podlegają sprzedaży, oklejone regulaminem z zasadami korzystania, a także wyposażone w zakładki. Dodatkowo publikacje dostarczane przez Urząd Miejski są rejestrowane pod indywidualnymi numerami i od początku działania regałów rejestr osiągnął już liczbę ok. 13 tysięcy pozycji. To książki, które krążą już wśród białostoczan.

Tekst i fot.: UM Białystok