WIADOMOŚCI

Zagłosuj na pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023

Od wczoraj (3 października) do 17 października trwa głosowanie na pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023. Oddać głos może każdy mieszkaniec Białegostoku, zarówno dorosły, jak i niepełnoletni. Do wyboru jest 180 projektów – 34 ogólnomiejskich i 146 osiedlowych.

Do rozdysponowania jest 12 mln zł (5 mln zł na zadania ogólnomiejskie, 7 mln zł na osiedlowe). To, ile projektów zostanie wybranych do realizacji, zależy od liczby głosów białostoczan, a także szacowanego kosztu poszczególnych przedsięwzięć. Zadania będą wybierane na podstawie dwóch list rankingowych, aż do wyczerpania puli środków.

– Lista projektów jest zróżnicowana. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są przedsięwzięcia dotyczące zieleni, rekreacji, miejsc wypoczynku, infrastruktury drogowej, jak też obejmujące działania kulturalne i społeczne. Zachęcam wszystkich mieszkańców do oddawania głosów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z zasadami Budżetu Obywatelskiego zagłosować można tylko jeden raz – wypełniając kartę do głosowania w wersji elektronicznej lub papierowej. Można wybrać maksymalnie 4 projekty ze wszystkich zakwalifikowanych do głosowania. Osoby niepełnoletnie też mogą głosować, jednak zgodę na to musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny – wypełniając formularz dołączony do karty głosowania.

W przypadku głosowania przez internet (ankieta) trzeba zaznaczyć wybrane projekty oraz wpisać adres email, na który zostanie wysłany link aktywacyjny. Kliknięcie w ten link jest potwierdzeniem oddania głosu. W przypadku wypełnienia papierowej karty do głosowania trzeba podać numery ID wybranych przez siebie zadań.

Głosowanie w formie elektronicznej odbywa się na stronach bialystok.pl i cas.bialystok.pl. Natomiast kartę do głosowania w wersji papierowej można wypełnić w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5 lub w mobilnym punkcie do głosowania (8, 9, 15 i 16 października, w godz. 12-16 na Rynku Kościuszki).

Wyniki głosowania poznamy do 31 października. Przypominamy, że Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 2013 roku. W poprzednich dziewięciu edycjach pod głosowanie mieszkańców poddano 682 pomysły.  

Tekst: UM Białystok
fot.: Dawid Gromadzki/UM Białystok