EDUKACJA

Bez stresu dla środowiska

Rekordowe prawie 13 ton zużytych baterii zebrali młodzi białostoczanie podczas tegorocznej akcji „Bez stresu dla środowiska”. Miasto Białystok zorganizowało konkurs w szkołach i przedszkolach, jednocześnie edukując młodzież w zakresie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy. W rywalizacji wzięło udział ok. 130 placówek edukacyjnych.

W tegorocznej edycji zebrano rekordową liczbę zużytych baterii – 128 659 kg (prawie 13 ton). Rekordowe było również zainteresowanie miejską akcją ze strony placówek oświatowych, ponieważ uczestniczyło w niej aż 126 jednostek. Jest to największa liczba uczestników, jaka kiedykolwiek wzięła udział w konkursie zbiórki baterii.

Laureatów wyłoniono na podstawie liczby zebranych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolaka w dwóch kategoriach konkursowych Ekoszkoła i Ekoprzedszkole.

W kategorii Ekoszkoła:
  • I miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną za zebranie 6,14 kg baterii na osobę,
  • II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białymstoku za zebranie 4,94 kg na osobę,
  • III miejsce zajęła Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa JASNY CEL nr 12 w Białymstoku za zebranie 4,03 kg na osobę.
W kategorii Ekoprzedszkole:
  • I miejsce zdobyło Przedszkole Samorządowe nr 20 w Białymstoku za zebranie 3,54 kg baterii na osobę,
  • II miejsce zajęło Przedszkole Samorządowe nr 2 Pod Słonkiem w Białymstoku za zebranie 2,39 kg na osobę,
  • III miejsce zdobyło Przedszkole Samorządowe nr 45 „Chatka Puchatka” w Białymstoku za zebranie 2,35 kg baterii na osobę.

Uroczyste wręczenie nagród, ze względu na okres wakacyjny, odbędzie się 16 września. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: za I miejsce – 4000 zł, II miejsce – 3000 zł, III miejsce – 2000 zł, a pozostali uczestnicy dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie.

Pierwszy konkurs zbiórki baterii pod hasłem „Działaj czysto” Miasto zorganizowało w 2005 r. Od 2016 r. organizacją konkursu zajmowała się Spółka „LECH”. Od 2020 r. organizacja akcji znów należy do Miasta i przeprowadzana jest pod hasłem „Bez stresu dla środowiska”. Co roku w gronie zwycięzców pojawiają się nowe placówki oświatowe. Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem przynoszą baterie. Najważniejszym celem jest to, aby baterie nie trafiały do odpadów komunalnych lub bezpośrednio do środowiska, ponieważ mogą wyrządzić w nim wiele szkód.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska UM Białystok
fot. UM Białystok