EDUKACJA

Maciej Zalesko i Franciszek Oset w finale Europejskiego Quizu Finansowego

Maciej Zalesko i Franciszek Oset ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku będą reprezentować Polskę w ogólnoeuropejskim finale Europejskiego Quizu Finansowego 2023/2024. W krajowym finale trzecie miejsce zajęli również białostoczanie Marcel Głębocki i Aleksander Kisło ze Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku. Z finalistami krajowych preselekcji spotkał się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Krajowy finał EQF odbył się 18 marca i składał się z rozgrywki finałowej oraz części oficjalnej. W rozgrywce wzięło udział 10 dwuosobowych zespołów, które zmierzyły się z dwudziestoma pytaniami. W drugiej części finału dodatkowo uczestniczyli opiekunowie zespołów finałowych oraz szkoły uczestniczące w tegorocznej edycji konkursu.

W tym roku uczniowie z całej Polski zmierzyli się w preselekcjach krajowych już po raz siódmy. W finale krajowym zwyciężyli Maciej Zalesko i Franciszek Oset ze Szkoły Podstawowej nr 20 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku i to oni będą reprezentować Polskę w ogólnoeuropejskim finale European Money Quiz, który odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Brukseli. Opiekunem zwycięskiego zespołu i szkolnym koordynatorem EQF był Mariusz Sokołowski. Drugie miejsce w finale zajęły Patrycja Czop i Martyna Kuras ze Szkoły Podstawowej w Chałupkach Dębniańskich (opiekun zespołu Monika Płocica), a trzecie – Marcel Głębocki i Aleksander Kisło ze Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku (opiekun zespołu Marzena Korolczuk).

­– Gratuluję wam nie tylko tego wspaniałego osiągnięcia, ale także posiadania i pogłębiania wiedzy na temat ekonomii, finansów i bankowości. To wielka radość, że uczniowie z Białegostoku będą reprezentować nasz kraj w europejskim finale. Życzę wam kolejnego sukcesu i wspólnie z mieszkańcami trzymamy za was kciuki 18 i 19 kwietnia – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski podczas spotkania z młodymi finalistami z Białegostoku.

Europejski Quiz Finansowy to projekt edukacyjny, który został zainicjowany przez Europejską Federację Bankową w 2017 r. Odbywa się co roku równolegle w kilkudziesięciu krajach Europy. Uczestnikami EQF są uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. W tegorocznej edycji EQF udział wzięło ponad 4500 uczniów z całej Polski, zgłoszono blisko 300 dwuosobowych zespołów.

Więcej informacji o Europejskim Quizie Finansowym można znaleźć na stronie EQF.

Organizatorem konkursu w Polsce jest Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Źródło: UM Białystok
fot.: Dawid Gromadzki /UM Białystok