WIADOMOŚCI

Hołd ofiarom deportacji na Sybir

W 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir białostoczanie oddali hołd ofiarom represji. W miejscach pamięci zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Nie zabrakło „Światła Pamięci” i Biegu Pamięci Sybiru.

W ramach upamiętnienia kolejnej rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w piątek (9 lutego) przy Muzeum Pamięci Sybiru zapłonęło „Światło Pamięci”. Lampki zostały ustawione na torach prowadzących od placówki w stronę dworca, skąd były wysyłane transporty na wschód.

W sobotę (10 lutego) Sybiracy i przedstawiciele władz oraz różnych środowisk złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci, m.in. przed pomnikiem – Grobem Nieznanego Sybiraka oraz przy pomniku upamiętniającym Bohaterskie Matki Sybiraczki. Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego reprezentowali jego zastępcy Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński wraz z przewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Prokorymem.

– O deportacji Polaków na wschód trzeba pamiętać, oddawać hołd tym, którzy zostali wywiezieni i zmuszeni do życia z daleka od ojczyzny, od domu. Dlatego co roku w Białymstoku wspominamy symbolicznie Sybiraków w rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich, która odbyła się w nocy z 9 na 10 lutego – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Tego samego dnia – w sobotę (10 lutego) – w Lesie Turczyńskim odbył się 6. Bieg Pamięci Sybiru upamiętniający ofiary wywózek na Wschód. Wzięło w nim udział około tysiąca osób. Na dystansie 5 km liderką wśród kobiet została Patrycja Marcińczyk, a zwycięzcą wśród mężczyzn – Yaravy Baryslan.

Bieg Pamięci Sybiru jest inicjatywą realizowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega. Już na stałe zagościł w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w Polsce oraz w środowiskach polonijnych poza granicami kraju. Również w tegorocznej edycji odbędzie się bieg we Wrocławiu (17 lutego). Natomiast do 29 lutego uczestnicy na całym świecie mogą wziąć udział w biegu wirtualnym.

Źródło: UM Białystok
fot.: Dawid Gromadzki /UM Białystok