KULTURA I ROZRYWKA

Mikrokosmos – premiera spektaklu

Spektakl MIKROKOSMOS powstał w ramach projektu pikTOgraMY. Młodzież pod okiem profesjonalistów przez kilka dni uczyła się sztuk teatralnych i tak stworzyła własny spektakl. Jego premiera odbędzie się 26 czerwca (niedziela), o godz. 15.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury u Sportu w Choroszczy.

Przedstawienie jest oparte na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowane komedią „Ze života hmyzu” (Z życia owadów). Sztuka to rodzaj farsy z wyraźnym antywojennym przesłaniem. Jej bohaterowie, owady, uosabiają ludzi, ich cechy i określone zachowania, charakterystyczne dla pewnych grup społecznych.

Motyle symbolizują beztroskę młodzieży, żuki i świerszcze mieszczan z ich wszystkimi przyzwyczajeniami. W spektaklu pojawiają się też mrówki, których dom – mrowisko – jest symbolem zniewolonego społeczeństwa. Ogromne wrażenie robią jętki, które, chcąc zmienić świat, nie pamiętają jednak, że ich życie trwa tylko jeden dzień. Między tymi obrazami, na pograniczu jawy i snu, widzimy człowieka – Włóczykija. 

Spektakl powstał pod okiem zawodowych artystów.  Reżyserem jest  Karol Smaczny, muzykę przygotował Michał Górczyński, choreografię Miłosz Pietruski, a scenografię Małgorzata Tarasewicz-Wosik. W spektaklu razem z młodzieżą gra aktor Marcin Tomkiel.

Po premierze spektakl obejrzą mieszkańcy trzech miejscowości: Topilca (28.06), Knyszyna (29.06) i Supraśla (30.06). Wstęp na przedstawienie jest wolny.

pikTOgraMY – to duży projekt teatralny, który ma przygotować dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Jest realizowany przez Podlaski Instytut Kultury, we współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury. Otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Tekst i fot. – Podlaski Instytut Kultury