Wiadomości

Uroczysta Gala Konkursowa IPN

14 czerwca 2022 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród w konkursie „Mój przodek – mój bohater na plakacie”, który miał na na celu zainspirować młodzież do sięgnięcia po historię własnej rodziny w kontekście wydarzeń mających wpływ na odzyskiwanie przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem lat 1918 – 1989. 

Na konkurs wpłynęło wiele prac z całego województwa podlaskiego, które przedstawiały historie członków rodziny z którymi dotychczas poza kręgiem rodzinnym nikt się nie dzielił. Uczniowie ukazali swoich bohaterów rodzinnych na plakacie, czyli w niestandardowej artystycznej formie dołączając opis przodka wraz z jego dokonaniami.

Komisja konkursowa w składzie:

  • Urszula Gierasimiuk – naczelnik Oddziałowego Biura IPN w Białymstoku,
  • Patrycja Sanejko – pracownik OBEN IPN w Białymstoku,
  • Adriana Pływaczewska –  pracownik OBEN IPN w Białymstoku
  • Wojciech Sokólski – Dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego w Supraślu

wyłoniła zwycięzców konkursu „Mój przodek – mój bohater na plakacie” w następujących kategoriach:

  • KATEGORIA I:
    • I miejsce – Aleksander Michał Kazberuk
    • II miejsce – Weronika Sańko – Sawczenko
    • III miejsce – Hanna Jankowska
  • Wyróżnienia w kategorii I: 
    • Barbara Nowak
    • Maciej Koziejko
  • KATEGORIA II:
    • I miejsce – Amelia Lewkowicz
    • II miejsce – Magdalena Łukaszewicz
    • III miejsce ex aequo – Alicja Charkiewicz, Kamila Piekutowska
  • Wyróżnienia w kategorii II: 
    • Kuba Falkowski,
    • Weronika Roszczyk,
    • Jan Kosiorek,
    • Aleksander Jaskulski,
    • Anna Bronecka,
    • Szymon Koziejko
  • KATEGORIA III:
    • I miejsce  –  Julia Twarowska
    • II miejsce ex aequo –  Wiktoria Filipkowska, Małgorzata Ogonowska
    • III miejsce ex aequo – Karolina Han, Aleksandra Wnorowska, Aleksandra Piekutowska
  • Wyróżnienia w kategorii III:
    • Olaf Wenclik,
    • Monika Marchel,
    • Karol Nowak,
    • Karolina Wąsewicz,
    • Aleksandra Kowalko,
    • Wiktoria Podurgiel
  • KATEGORIA IV:
    • I miejsce – Milena Iwanicka
    • II miejsce – Kacper Glinko
    • III miejsce – Monika Sobolewska
  • Wyróżnienia w kategorii IV: 
    • Jakub Kulik,
    • Julia Olszak,
    • Gabriela Janik

Uroczystość wspierało Podlaskie Kuratorium Oświaty w osobie Pani Doroty Zimnoch – zastępca Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Kształcenia Specjalnego Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

List do zgromadzonych skierował Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki. 

Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Białystok oraz TVP Białystok.

Tekst i fotografie udostępniła: – Natalia Krzywicka IPN