EDUKACJA

Obserwatorium astronomiczne w VII LO

Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne z profesjonalną kopułą, wyposażone w pełną automatykę i wysokiej klasy sprzęt obserwacyjny, już działa w Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” przy VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Dziś (5 października) zaprezentowano możliwości teleskopu i aparatury zainstalowanej w szkole. Obserwatorium i Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” – to projekt Budżetu Obywatelskiego 2016.

Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne to jednocześnie druga pracownia astronomiczna w województwie. Kopuła obserwatorium przy VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku została wyposażona w nowoczesny sprzęt do obserwacji astronomicznych. Zainstalowano tu wielofunkcyjny teleskop służący zarówno do obserwacji słońca, jak i obiektów nocnego nieba – planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, itd. Tuba lunety została zamontowana na specjalnym napędzie wyposażonym w silniki umożliwiające automatyczne śledzenie ciał niebieskich zgodnie z ruchem obrotowym Ziemi, dlatego podczas obserwacji obraz obiektu „nie ucieka” z pola widzenia. Zamontowano także aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Obraz światłowodem przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie lub do sali bezpośrednio pod kopułą i prezentowany na ekranie monitora. Nad jakością obrazu czuwa wyspecjalizowany komputer wraz z oprogramowaniem sterującym teleskopem i kopułą obserwacyjną.

– Jest to kolejne miejsce w naszym mieście, gdzie można rozwijać swoje naukowe pasje – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Na powstanie obserwatorium i Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” czekało wielu białostoczan. Ponad pięć i pół tysiąca osób zagłosowało na realizację tego projektu, zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2016.

Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” oddane zostało do użytku wiosną 2021 roku. W ramach inwestycji powstał 3-kondygnacyjny budynek, w którym znajdują się: sala widowiskowo-teatralna z zapleczem technicznym, szatnią, garderobą damską i męską, reżyserką oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. Z ostatniej kondygnacji jest wejście do obrotowej kopuły obserwatorium astronomicznego, znajdującej się na dachu budynku. Pod obserwatorium powstała sala edukacyjna. Łączny koszt inwestycji to ponad 4,1 mln zł.

Z możliwości obserwatorium i Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” mogą korzystać zarówno uczniowie liceum, jak i wszyscy inni zainteresowani – po uzgodnieniu z dyrekcją VII Liceum Ogólnokształcącego.

Tekst: UM Białystok
fot. Adam Ludwiczak