Kultura i Rozrywka

Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego

W niedzielę 13 sierpnia o godz. 17.00 w białostockim Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) odbędzie się recital fortepianowy włoskiego wirtuoza Alberto Lodolettiego. W programie utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina.

Poruszył publiczność swoją dojrzałą interpretacją.
„Zaczarował publiczność swoją wirtuozerią.” – Tölzer Kurier

Jego subtelna gra przeniosła publiczność do innego świata.” – Siebenbürgische Zeitung

Zaprezentował bardzo emocjonalną interpretację.
Urzekł publiczność swoją charyzmą.” – Murnauer Tagblatt

Alberto Lodoletti już we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, idąc w ślady swojej babki – paryskiej pianistki Nelly Schröder. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Vincenzo Balzaniego. Następnie doskonalił grę na fortepianie, będąc uczniem W. Krafta w prestiżowej Münchener Musikseminar w Monachium. Pobierał także prywatne lekcje pod kierunkiem M. Cozziego, L. Sanny i R. Campisiego. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, szkoląc się u takich mistrzów fortepianu jak: O. Marshev, G. U. Battel, M. Sirbu, B. Berman, J. M. Luisada.

Alberto Lodoletti jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W bardzo młodym wieku został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Ispra. Był zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Paul Harris” w Verbanii (Włochy) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Camaiore (Włochy), gdzie oprócz pierwszej nagrody, jury przyznało mu specjalne wyróżnienie za interpretację muzyki C. Debussy’ego. Uzyskał także pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności w Konkursie Pianistycznym w Follonice (Włochy). W 2005 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków w Beaulieau-sur-Mer we Francji, gdzie otrzymał również nagrodę specjalną.

Włoski pianista od najmłodszych lat koncertował jako solista, m.in. we Włoszech, Austrii, Bułgarii, Niemczech, Francji, Rumunii, Szwajcarii, Monako, Polsce, Tajwanie, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Jego koncerty odbywały się w wielu prestiżowych miejscach we Włoszech, m.in.: w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, Amici del Loggione del Teatro alla Scala w Mediolanie, Fontana Paola al Gianicolo w Rzymie, Palazzo Albrizzi w Wenecji, Villa Carlotta w Tremezzo, Teatro Bibiena w Mantui. Zagranicą koncertował m.in. w: Théâtre des Variétés w Monte Carlo (Monako), Château de Chabenet (Francja), Sala Thalia w Sibiu-Hermannstadt (Rumunia), Sala Ateneu w Bacau (Rumunia), Filharmonia w Botosani (Rumunia), Fillharmonia w Shumen (Bułgaria), Europa-Haus w Meyrhofen (Austria), Dreikönigskirche – Haus der Kirche w Dreźnie (Niemcy), oraz Sali Koncertowej Gasteig w Monachium (Niemcy). Od 2014 r. Alberto Lodoletti regularnie odwiedza Stany Zjednoczone, gdzie na Uniwerstecie Tampa w stanie Floryda prowadzi warsztaty Master Class, które cieszą się dużym uznaniem amerykańskich studentów i profesorów. Niejednokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi pod batutą m.in. Renato Beretta (Włochy), Ovidiu Balana (Rumunia) i Roberta Guttera (Stany Zjednoczone). Nagrał płytę dla wytwórni Sipario Dischi z utworami: Beethovena, Chopina, Liszta, Scarlattiego, Bacha, Rimskiego-Korsakowa oraz Moszkowskiego.

Program: 

Robert Schumann
Arabeska op. 18
Karnawał wiedeński op. 26
I. Allegro
II. Romanza
III. Scherzino
IV. Intermezzo
V. Finale

Fryderyk Chopin

Nokturn cis-moll op. posth.
Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66
Ballada nr 1 g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny”

Wstęp – 20 zł
Bilety dostępne w kasie Muzeum /nie prowadzimy rezerwacji biletów/
Liczba miejsc ograniczona

Źródło inf. i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku