Wiadomości

Tablice upamiętniające główne bramy białostockiego getta

Białostocki Ośrodek Kultury w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim zaprasza we środę, 26 lipca 2023, o godz. 18:00, na odsłonięcie tablic upamiętniających główne bramy getta!

Białostockie getto zostało utworzone przez niemieckich okupantów 26 lipca 1941 roku. Na obszarze wyznaczonym mniej więcej przez dzisiejsze ulice Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską zamknięto ok. 40 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej. Zamknięci w getcie ludzie byli zmuszani przede wszystkim do pracy na rzeczy władz okupacyjnych.
W 1943 roku Niemcy postanowili zlikwidować getto.

Podczas akcji likwidacyjnej, w dniach 15-16 sierpnia wybuchło powstanie, które zostało brutalnie stłumione. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali wywiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Szacuje się, że z 40 tysięcy osób przeżyło niecałe 300.

Chcąc upamiętnić te tragiczne wydarzenia i uczcić pamięć ich ofiar odsłoniętę zostaną tablice pamiątkowe w miejscach, w których znajdowały się dwie główne bramy getta – przy ul. Malmeda oraz ul. Jurowieckiej.

Odsłonięcie tablic odbędzie się 26 lipca 2023 roku o godz. 18:00 równocześnie przy ul. Malmeda (wlot od ul. Lipowej) i ul. Jurowieckiej (wlot od ul. Sienkiewicza). Główne uroczystości będą miały miejsce przy ul. Malmeda.

Wykorzystana fotografia pochodzi ze zbiorów Jana Murawiejskiego.

Źródło informacji: Białostocki Ośrodek Kultury