Wiadomości

Nielegalny transport odpadów

  • Nielegalny transport odpadów zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Budziska.
  • Spalona ciężarówka była przewożona na lawecie bez odpowiednich zezwoleń oraz zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

Funkcjonariusze KAS z Budziska zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy przewożący z Litwy do Polski spaloną ciężarówkę. Zawiadomieni o zatrzymaniu inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z delegatury w Suwałkach potwierdzili, że spalona ciężarówka jest odpadem, na którego wwóz do Polski wymagane jest m.in. specjalne zezwolenie i zgłoszenie w systemie SENT.

Kary za nielegalny przewóz odpadów

Za brak zgłoszenia przewozu odpadów w systemie SENT grozi kara 20 tys. zł. Kierowcy ciężarówki nielegalnie przewożącej odpady grozi grzywna. Dodatkowo przewoźnik, za wwóz odpadów na terytorium Polski bez wymaganych zezwoleń oraz brak prawidłowego oznakowania pojazdu, musi liczyć się z karą 32 tys. zł.

Zezwolenia na przewóz odpadów i zgłoszenie w systemie SENT

Przewóz odpadów pomiędzy krajami Unii Europejskiej odbywa się na podstawie odpowiednich zezwoleń. Pojazd musi być wyposażony w tzw. geolokalizator, a sam transport winien być oznakowany i zgłoszony do systemu SENT.

Tekst i fot.: Krajowa Administracja Skarbowa