BIZNESWarto wiedzieć

Fałszerstwa faktur VAT – kolejne zatrzymania

Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali kolejne 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej fałszerstwa faktur VAT. Grupa naraziła budżet państwa na stratę co najmniej 285 mln zł. Dotychczas w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku zatrzymano 21 osób.  

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS zatrzymali kolejne 5 osób w związku z toczącą się od 2018 roku sprawą zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej fałszerstwa faktur VAT na sprowadzane z Azji towary.

Działania zostały przeprowadzone na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego. W akcji wzięło udział blisko 90 funkcjonariuszy KAS. Przeszukano 23 lokalizacje, w tym miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby firm. Zabezpieczono dokumenty, telefony, informatyczne nośniki danych oraz ponad 45 tys. zł w różnych walutach.

W jednym z przeszukanych magazynów wykryto niemal 156 tys. szt. podrobionych perfum znanych marek. Ich wartość rynkowa, to ponad 2 mln zł.

kolejne zatrzymania ws. fałszerstwa faktur VAT
podrobione perfumy znanych marek, ich wartość rynkowa to ponad 2 mln zł

Zatrzymani mężczyźni – Polak oraz 4 obywateli Indii – usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty fałszerstwa faktur (tzw. zbrodnia fakturowa), oszustw podatkowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzanym grożą kary 25 lat pozbawienia wolności.

W ramach śledztwa funkcjonariusze podlaskiej KAS zatrzymali już 21 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej. Działalność tej grupy, naraziła budżet państwa na stratę co najmniej 285 mln zł.

Źródło informacji i fot.: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku