WIADOMOŚCI

W Piszu zlikwidowano magazyn z nielegalnym tytoniem

  • Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zlikwidowała w gm. Pisz (woj. warmińsko-mazurskie) magazyn z nielegalnym tytoniem.
  • Zabezpieczono blisko 19 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy.
  • Trzy osoby usłyszały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego.

Z ustaleń funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS, wynikało że na jednej z posesji w gm. Pisz, mogą być magazynowane duże ilości nielegalnego tytoniu. Mundurowi weszli na teren posesji, żeby zweryfikować te ustalenia. W znajdującym się tam magazynie, po przeszukaniu hali, znaleziono 102 kartonowe pudła z suszem tytoniowym. W toku dalszych postępowań, ustalono, że tytoń został przywieziony bez wymaganych dokumentów i zgłoszenia w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu służącym do monitorowania przewozów tzw. towarów wrażliwych.

Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie blisko 19 ton nielegalnego tytoniu. Gdyby towar trafił do sprzedaży, naraziłoby to budżet państwa na straty niemal 12,5 mln zł.

Do sprawy zostało zatrzymanych 3 mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty przechowywania znacznych ilości tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Piszu.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
fot.: KAS