Turystyka

Koniec sezonu BiKeRa

Jeszcze tylko dziś (30 listopada) można korzystać z rowerów miejskich w Białymstoku. Tegoroczny, dziewiąty już sezon BiKeRa zakończy się o północy. Od 1 kwietnia miejskie rowery wypożyczono ponad 342 tysiące razy. Do ponad 100-tysięcznej społeczności BiKeRa dołączyło 9 tysięcy nowych użytkowników.

W dziewiątym sezonie funkcjonowania systemu BiKeR użytkownicy mieli do dyspozycji 58 stacji (w tym 54 stacje w Białymstoku i po dwie w Choroszczy i Kleosinie), a także 574 jednoślady standardowe, w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych.

BiKeRy wpisały się w infrastrukturę miasta i w świadomość mieszkańców. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od 2014 roku ponad 100 tysięcy osób wypożyczyło rowery miejskie już ponad 3,9 mln razy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W tym roku użytkownicy sieci BiKeR wynajmowali jednoślady przez prawie 99 tysięcy godzin – to ponad 11 lat ciągłego wynajmu jednego roweru. Łączny przejechany dystans to  prawie 962 tysiące km Najczęściej odwiedzaną stacją była Piłsudskiego/Sienkiewicza, skąd wypożyczano rowery ponad 20 tysięcy razy. Najczęściej rowery wypożyczano w czerwcu, a rekordowym dniem był 5 czerwca (niedziela), kiedy rowery miejskie BiKeR były wynajmowane ponad 3 tysiące razy.

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiadała firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można jeszcze dzisiaj (30 listopada) do północy wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).

Finał tego sezonu BiKeRa to jednocześnie koniec obowiązywania trzeciej trzyletniej umowy Miasta z Nextbike. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni operatora na kolejne 3 lata obsługi miejskiego systemu rowerowego.

Tekst.: UM Białystok
fot.: Marcin Jakowiak