WIADOMOŚCI

83. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi

83 lata temu, 27 czerwca 1941 r., rozpoczęła się zagłada białostockich Żydów. Tego dnia niemieccy okupanci spalili Wielką Synagogę wraz z setkami uwięzionych w niej ludzi. Białystok uczci tę tragiczną rocznicę oddając hołd ofiarom.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców miasta do udziału w uroczystości w czwartek, 27 czerwca o godz. 12.00, pod Pomnik-Kopułę Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej.

Powstała na początku XX wieku przy ulicy Bożniczej (obecnie Suraskiej) Wielka Synagoga była w okresie międzywojennym najokazalszą synagogą białostocką. Podczas II wojny światowej, 27 czerwca 1941 r., hitlerowcy ją spalili. Ten dzień to początek zagłady białostockich Żydów, społeczności, która przez wieki współtworzyła historię miasta.

Hitlerowcy zapędzili do budynku Wielkiej Synagogi mężczyzn i chłopców narodowości żydowskiej i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali się bronić lub uciec, strzelali. Szacuje się, że w płomieniach zginęło od 700 do nawet 2,5 tys. osób. Kilkanaście osób uratował polski dozorca, Józef Bartoszko, któremu udało się otworzyć tylne drzwi budynku.

Białystok pamięta o tym dramacie żydowskiej społeczności miasta i co roku oddaje hołd ofiarom „Czarnego piątku”.

Źródło: UM Białystok
fot. Marcin Jakowiak