Wiadomości

Święto Wojska Polskiego w Białymstoku

We wtorek (15 sierpnia), na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku zwanej „Cudem nad Wisłą”, obchodzone będzie Święto Wojska Polskiego. Jak co roku, tego dnia również w Białymstoku odbędzie się uroczysty apel na Rynku Kościuszki. Z tej okazji specjalne atrakcje dla mieszkańców przygotowało także Muzeum Wojska.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku rozpoczną się już w piątek (11 sierpnia). W tym dniu, o godz. 13.00 można będzie wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ulicy Piastowskiej 13F.

W niedzielę (13 sierpnia) o godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Dolistowskiej 17. We wtorek (15 sierpnia) o godz. 8.30 odprawiona zostanie uroczysta liturgia w katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ulicy Lipowej 15, natomiast o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1.

Główne uroczystości rozpoczną się w poniedziałek (15 sierpnia) o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W obchodach na Rynku Kościuszki wezmą udział między innymi żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci, organizacje oraz oczywiście mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego zapraszają: Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Dowódca Garnizonu Białystok, który jest jednocześnie Dowódcą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, płk Adam Paweł Lachowski, wraz z Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego Arturem Kosickim.

Z okazji święta wojska Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało szereg atrakcji, zarówno w siedzibie głównej placówki, jak i w Parku Militarnym. Udział we wszystkich wydarzeniach i zwiedzanie w tym dniu ekspozycji muzealnych są bezpłatne.

Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7:
  • 10.00-18.00 – zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych (wystawy: „Między dwiema wojnami (…)”, „Przeciw dwóm wrogom (…)”, „Wojsko Polskie 1956-2010”, „80. rocznica postania w getcie białostockim”, wystawa migawkowa „Białystok garnizonowy” i jednego eksponatu „Francuski karabin MAS Modele 1936”),
  • 10.30-17.30 – animacje dla rodzin z dziećmi, m.in. gry i zabawy nawiązujące do historii flotylli pińskiej (przed budynkiem muzeum),
  • 10.30-17.30 – stanowisko i pokaz sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego (przed budynkiem muzeum).
Park Militarny, ul. Węglowa 3:
  • 10.00-18.00 – indywidualne zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego,
  • 12.00-18.00 – animacje dla rodzin z dziećmi, m.in. stoisko edukacyjne, plastyczne łamigłówki, puzzle XXL,
  • 14.00 – zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego z przewodnikiem oraz prezentacja multimedialna,
  • 15.00 – początek spaceru historycznego z Andrzejem Kłopotowskim po osiedlu Wygoda. Zbiórka uczestników przed wejściem parku,
  • 16.00 – zwiedzanie ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego z przewodnikiem oraz prezentacja multimedialna,
  • 20.00 – kino plenerowe. Pokaz filmu „Orlęta. Grodno ‘39”.

Od 14 sierpnia na Placu Jana Pawła II w Białymstoku (skwer przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki) można będzie zobaczyć wystawę „Służyć, bronić, strzec honoru”.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Tekst: UM Białystok
Źródło: Muzeum Wojska w Białymstoku