WIADOMOŚCI

Balon z podczepionym ładunkiem nielegalnych papierosów

Balon z podczepionym ładunkiem to nowy sposób szmuglerów na przemyt papierosów przez granicę polsko-białoruską. W ostatnim czasie, dwa tego typu nielegalne transporty, udaremnili Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy w czasie wykonywania czynności służbowych, ujawnili w okolicach miejscowości Poniatowicze (powiat sokólski), balon z podczepionym ładunkiem wyrobów tytoniowych.  W pakunku znajdowało się 500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 8 tys. zł.

Nie była to pierwsza tego typu przesyłka. Podobne zdarzenie miało miejsce kilka dni wcześniej, tylko w innym miejscu. Wówczas balonem przez granicę polsko-białoruską próbowano przemycić papierosy na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej. Szacunkowej łączna wartość tego przemytu, to również ponad 8 tys. zł.

Przemytnicy wykorzystując odpowiednie warunki pogodowe, a w szczególności wiatr wiejący w kierunku Polski, wypuszczają balon z podczepionym ładunkiem papierosów. Na podstawie siły i kierunku wiatru szacują miejsce potencjalnego lądowania balonu.

W związku ze zdarzeniami wszczęto postępowania karno skarbowe. Funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli czynności ukierunkowane na ustalenie osób zaangażowanych w nadanie i odbiór nielegalnych przesyłek.

Zabezpieczenia graniczne powstałe na granicy polsko-białoruskiej między innymi w postaci bariery fizycznej i elektronicznej spowodowały, że przemytnicy szukają wciąż nowych sposobów przemytu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Źródło informacji i fot.: Podlaski Oddział Straży Granicznej

ładunek przemycony balonem z Białorusi do Polski
papierosy przemycone przez granicę za pomocą balona