WIADOMOŚCI

Setny kurier zatrzymany w tym roku na granicy polsko-litewskiej

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Kirgistanu, który przewoził trzech nielegalnych migrantów. To już setny kurier zatrzymany w tym roku na granicy polsko-litewskiej.

Wczoraj (12.09.2022 r.) w Augustowie funkcjonariusze z miejscowej placówki Straży Granicznej współdziałając z funkcjonariuszami Wydziału Zabezpieczenia Działań POSG zatrzymali do kontroli hondę na polskich numerach rejestracyjnych. Autem kierował 23 – letni obywatel Kirgistanu. Mężczyzna w swoim aucie przewoził 3 obywateli Iraku. Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że wszyscy przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Cudzoziemcy w wieku 27-44 lat nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju, posiadali jedynie przepustki z litewskiego ośrodka dla cudzoziemców. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iraku zostali zatrzymani. Po wykonaniu niezbędnych czynności zostaną przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Natomiast, przewożący ich obywatel Kirgistanu usłyszy zarzuty za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzyma również zakaz wjazdu do krajów Schengen na 5 lat.

W tym roku przy granicy polsko-litewskiej funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 500 nielegalnych imigrantów (w 2021 r.-157) oraz 100 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy (w 2021 r. – 53).

Tekst i fot.: Podlaski Oddział Straży Granicznej