SPORT

Polacy zdominowali Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Skopje

Polscy tenisiści stołowi zdominowali rozgrywane w Skopje Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (do lat 21). Biało-czerwoni w Macedonii wywalczyli pięć medali, w tym aż dwa złote!

24-28 stycznia w Skopje odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym. PPrzez pięć dni tenisiści i tenisistki stołowe ze Starego Kontynentu rywalizowali o medale w trzech konkurencjach – grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej. W każdej z nich na podium stawali reprezentanci Polski.

Biało-czerwoni najlepiej zaprezentowali się w najbardziej prestiżowej konkurencji – grze pojedynczej. Zwyciężył, po raz drugi z rzędu, Miłosz Redzimski z Bogorii Grodzisk Mazowiecki, pokonując w finałowym spotkaniu swojego kolegę z reprezentacji – Macieja Kubika 4:2 (11:9, 11:9, 11:3, 7:11, 9:11, 11:9).

Co ciekawe, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w grze pojedynczej mężczyzn od 2022 roku zostały zdominowane przez reprezentantów naszego kraju. Dwa lata temu w Kluż-Napoka po mistrzowski tytuł sięgnął Samuel Kulczycki, a dwanaście miesięcy temu najlepszym zawodnikiem na Starym Kontynencie do 21 lat został Miłosz Redzimski, który w 2024 roku będzie obchodził swoje 18-ste urodziny.

Sukcesy Miłosza Redzimskiego i Macieja Kubika w grze pojedynczej mężczyzn to nie jedyne medale wywalczone przez reprezentantów Polski w Skopje. W grze pojedynczej kobiet brązowy krążek zdobyła Anna Brzyska, która w półfinale uległa minimalnie późniejszej mistrzyni Europy – Veronice Matiuninie z Ukrainy.

Zanim Miłosz Redzimski i Maciej Kubik zmierzyli się ze sobą w finale gry pojedynczej, to kilkanaście minut wcześniej wspólnie zwyciężyli w rywalizacji w grze podwójnej. W finale reprezentanci Polski pokonali Eduarda Ionescu i Dariusa Movileanu z Rumunii 3:2 (11:9, 11:2, 11:13, 9:11, 11:5). To pierwszy w historii triumf biało-czerwonych w tej konkurencji w europejskim czempionacie do lat 21.

Piąty medal w Macedonii Północnej w grze mieszanej wywalczyli Maciej Kubik (ze Skopje wróci ostatecznie z trzema medalami: złotym, srebrnym i brązowym) i Anna Brzyska. Polska para zajęła trzecie miejsce.

Biało-czerwoni podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Skopje wystąpili w ośmioosobowym składzie. Oprócz medalistów (Redzimskiego, Kubika i Brzyskiej) przy stołach w Macedonii Północnej rywalizowali także: Mateusz Zalewski, Mateusz Żelengowski, Zuzanna Wielgos, Ilona Sztwiertnia i Natalia Bogdanowicz. Sztab szkoleniowy tworzyli: Marcin Kusiński, Tomasz Redzimski, Patryk Jendrzejewski i Alan Woś.

Źródło informacji i fot.: UKS Dojlidy