EdukacjaKULTURA I ROZRYWKA

161 rocznica wybuchu powstania styczniowego

W sobotę (20.01) w Choroszczy rozpoczną się obchody 161 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Do udziału w tych wydarzeniach zapraszają Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy.

Sobota, 20 stycznia.

Obchody 161 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w Choroszczy rozpoczną się kolejnym spotkaniem Kawiarenki Historycznej. Podczas 24. jej odsłony, uczestnikom uroczystości zaprezentowany zostanie film „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu”. Natomiast, po projekcji filmu, zaplanowana jest rozmowa z jego reżyserką Lidią Trojanowską.
Kawiarenka Historyczna, rozpocznie się o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Oczywiście wstęp dla wszystkich zainteresowanych, jest jak zwykle wolny.

Niedziela, 21 stycznia.

Niedzielne uroczystości, rozpoczną się mszą świętą, która zostanie odprawiona o godz. 18.00, w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Następnie, po mszy ok. godz. 18.50, organizatorzy zachęcają uczestników, do oddania hołdu poległym powstańcom, przy Mogile Powstańczej (ul. Zastawie I w Choroszczy), w tym również uczczenie pamięci Ksawerego Markowskiego – dowódcy partii powstańczej w Choroszczy.

Zaś ok. godz. 19.00 odbędą się główne uroczystości gminne w tzw. Miejscu Straceń – „Szubienicy”. W tym też miejscu, po krótkim wprowadzeniu historycznym i dokonaniu aktu upamiętnienia poległych powstańców (wraz z Apelem Poległych, modlitwą Anioł Pański oraz uderzeniami w Dzwon Wolności – Dzwon Sumienia), zostaną złożone kwiaty i wieńce.

Po uroczystościach organizatorzy, zapraszają uczestników na wspólne ognisko, gdzie przewidziany jest też poczęstunek 😋

Uwaga: na Mogiłę Powstańczą i tzw. „Szubienicę” będzie można dotrzeć bezpłatnym autokarem udostępnionym przez Urząd Miejski w Choroszczy. Odjazd planowany jest ok. godz. 18.45 z Rynku 11 Listopada w Choroszczy.

Źródło informacji i grafika: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy