KULTURA I ROZRYWKAWYDARZENIA NADCHODZĄCE

Dwie wyjątkowe wystawy w muzeum w Choroszczy

fot. R. Olkowski

27 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zostaną otwarte dwie wyjątkowe wystawy: „Rezydencje w zieleni” i „50 lat muzeum w Choroszczy”

„Rezydencje w zieleni”

Wernisaż 27 czerwca 2023 o godz. 18.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Nastrojowe krajobrazy z motywem dworów i pałaców otoczonych parkami oraz ogrodami będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Wśród artystów światowego formatu odnajdziemy prace polskich wybitnych twórców – Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej czy Wojciecha Weissa.
Wystawa „Rezydencje w zieleni” prezentuje przykłady malarstwa krajobrazowego i rodzajowego poświęconego tej tematyce. Poza dziełami będącymi własnością Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się pozyskać wiele interesujących obrazów ze zbiorów innych polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Oprócz artystów światowego formatu odnajdziemy prace twórców nieco zapomnianych lub całkiem anonimowych, którzy jednak starali się nadążać za modnymi prądami artystycznymi płynącymi przez Europę.

Wystawa w muzeum w Choroszczy
Dwie wyjątkowe wystawy w Choroszczy - eksponat
Pałac w Łazienkach - auto nieznany

Początkowo malowane w zaciszu pracowni ogrodowe pejzaże nie mogły się obyć bez sztafażu – niewielkiej grupy ludzi lub scenki rodzajowej wprowadzanej do kompozycji w celu jej ożywienia. Z czasem, wraz z wyjściem artystów w plener i rozkwitem malarstwa krajobrazowego w 2 połowie XIX wieku, to przyroda wysuwa się na plan pierwszy, a architektura stanowi do niej dodatek.
Niezależnie gdzie i kiedy powstały prezentowane obrazy, niemalże wszystkie emanują specyficzną atmosferą spokoju i beztroski, jaką daje obcowanie z naturą, zarówno tą będącą kreacją znakomitego architekta krajobrazu, jak i ogrodnika amatora.

Czas ekspozycji: 27 czerwca 2023 – 17 września 2023

2 lipca 2023 r. o godz. 11.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie ,,Rezydencje w zieleni”. Spotkanie poprowadzi kuratorka i kierownik Muzeum – Anna Dąbrowska.


50 lat muzeum w Choroszczy

Wernisaż 27 czerwca 2023 r. o godz. 18.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Muzeum Wnętrz Pałacowych obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową wystawę plenerową prezentującą najważniejsze wydarzenia z historii i działalności instytucji.

Muzeum, które jest wizytówką Choroszczy i interesującym punktem na mapie wielu weekendowych wypraw, ma bogatą historię. Placówka powstała w 1973 roku, początkowo jako Punkt Muzealny z wystawą wnętrz pałacowych. Obiekt przez długie lata pozostawał pod opieką Działu Sztuki. Autorką koncepcji zagospodarowania przestrzeni pałacowych była historyk sztuki Janina Hościłowicz, późniejsza Dyrektor Muzeum w Białymstoku. W latach 90. XX wieku utworzono Oddział – Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Z okazji jubileuszu powstała wyjątkowa wystawa przypominająca najważniejsze wydarzenia z historii i działalności Muzeum. Składają się na nią materiały archiwalne ukazujące historię założenia rezydencjonalnego oraz upamiętniające działalność instytucji na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. To niezwykle ważne podsumowanie pracy muzealników, współpracujących z nimi lokalnych społeczności, instytucji, w tym muzealnych i artystów.

Czas ekspozycji: 27 czerwca – 31 grudnia 2023


Źródło informacji i fot.: Muzeum Podlaskie w Białymstoku