KULTURA I ROZRYWKARODZINA

Rodzinne warsztaty wielkanocne w Podlaskim Instytucie Kultury

PIK zaprasza na rodzinne warsztaty wielkanocne, które poprowadzi znana z wielu programów telewizyjnych Magda Rutkowska. Warsztaty są organizowane z myślą o całych rodzinach. Na zajęcia zapraszamy już w sobotę 25 marca, o godz. 11.00 do Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

Podczas spotkania pisankarka pokaże jak w prosty sposób przygotować piękne pisanki na Wielkanoc. Będzie można samodzielnie ozdobić wydmuszkę metodą batikową, czyli przy pomocy gorącego wosku i szpilki. Pani Magda zaprezentuje tradycyjne wzory ludowe malowane przez gospodynie w naszym regionie, opowie też o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Po warsztatach każdy będzie mógł zabrać swoją pięknie zapakowaną pisankę do domu.

Magda Rutkowska - pisankarka
Magda Rutkowska

Magda Rutkowska wychowała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie tradycje pisankarskie były i nadal są bardzo żywe.

Zarówno moja babcia Kazimiera Wnukowska, jak i mama Barbara Rutkowska wykonywały tradycyjne ozdoby i malowały pisanki wielkanocne techniką batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka.

Twórczyni wspomina, że zawsze lubiła słuchać opowieści babci o tym, jak w czasach jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Od początku w rodzinie twórczyni podkreślano, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie rodzinne zamiłowanie do tradycji i jej pielęgnowanie sprawiło, że Marta Rutkowska rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego.

Bilety: 5 zł/os., sprzedaż w Spodkach PIK od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.
Liczb miejsc ograniczona.

Źródło informacji i fot.: PIK