KULTURA I ROZRYWKA

Gwiazdy na Podlaskiej Oktawie Kultur!

TRAD.ATACK, DAGADANA, WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE, AK DAN GWANG CHIL. Festiwal rozpoczyna się w najbliższy czwartek i potrwa do niedzieli, od 21 do 24 lipca.

Organizuje go już po raz czternasty Podlaski Instytut Kultury Ludowej w Białymstoku.

W tym roku na scenie zaprezentuje się 17 zespołów, między innymi z  Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, dalekiej Korei Południowej oraz kilka grup z Polski.

Wystąpią prawdziwe gwiazdy muzyki folkowej, między innymi TRAD.ATTACK z Estonii, o którym mówi się, że  przeniósł tradycyjną muzykę i  zapomniane wiejskie głosy na duże sceny i pierwsze okładki magazynów. To zespół, który stał się inspiracją dla młodego estońskiego pokolenia, sięga on w swej twórczości do korzeni, ale w bardzo nowoczesny sposób – zachęca widzów Dariusz Kryszpiniuk, koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur – Wśród gwiazd mamy także Warszawskie Combo Taneczne, Dagadanę, która łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej czy południowokoreański  AK DAN GWANG CHIL, który tradycyjną szamańską muzykę przeplata popem.

Koncerty w Białymstoku i nie tylko

Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność stała się inspiracją do stworzenia festiwalu,  podczas którego mniejszości tradycyjnie zamieszkujące Podlasie prezentowałyby swoje bogactwo kulturowe na jednej scenie, w centrum Białegostoku. W ciągu czternastu lat festiwal rozszerzył swoje granice – teraz prezentują się na nim zespoły z całego świata. 

Główne koncerty odbędą się na Rynku Kościuszki, w sercu Białegostoku, ale festiwal dotrze  również do ośmiu miejscowości w regionie: Siemiatycz, Suwałk, Rajgrodu, Sokółki, Piątnicy, Filipowa, Bielska Podlaskiego i Suchowoli.

Jak na festiwal przystało przygotowaliśmy oprócz koncertów szereg imprez towarzyszących . Już pierwszego dnia zaprosimy wszystkich na POKtańcówkę, do której będzie przygrywało kilka kapel. Będą też warsztaty tańca litewskiego, ukraińskiego, warsztaty śpiewu śląskiego dla dzieci i dorosłych

– zaprasza Agnieszka Jakubicz, kierownik Działu Kultury Ludowej PIK

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. Mieszkańcy Białegostoku, regionu i turyści odwiedzający Podlasie pokochali ten festiwal i czekają na niego przez cały rok. 

Podlaska Oktawa Kultur

Wstęp na wszystkie koncerty i warsztaty jest wolny.

Więcej o programie Podlaskiej Oktawy Kultur oraz zaproszonych zespołach można znaleźć na stronie www.pikpodlaskie.pl oraz www.oktawa.pikpodlaskie.pl

tekst i grafika: Podlaski Instytut Kultury