KULTURA I ROZRYWKAWYDARZENIA NADCHODZĄCE

Wystawa, koncert i rodzinne warsztaty w Spodkach

Zapowiada się artystyczny weekend w Spodkach PIK, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku. Będzie tam można obejrzeć wystawę tkaniny dwuosnowowej Bernardy Rość, wysłuchać recitalu Malwiny Marciniak, i wziąć udział w matematycznych rozgrywkach rodzinnych.

Piątek 9 grudnia, o godz. 18.00

Wernisaż tkaniny dwuosnowowej Bernardy Rość. To jedna z najwybitniejszych twórczyń ludowych Podlasia. Bernarda Rość jest niezwykle utytułowaną podlaską tkaczką, obecnie mieszka i tworzy we wsi Szaciłówka, w powiecie sokólskim. Od przeszło 50 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Wełniane dywany komponowane przez Bernardę Rość na czteronicielnicowym warsztacie tkackim techniką podwójną zaliczane są do arcydzieł rękodzieła ludowego. Są to tkane obrazy przesiąknięte regionalną tradycją, w której twórczyni wzrastała.

Wystawie będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu Malwiny Marciniak, stypendystki Marszałka Województwa Podlaskiego. W programie recitalu muzyka m.in. Chopina, Lutosławskiego, Godowskiego i Maksymiuka. Program stypendialny nosi nazwę: „Współczesna muzyka fortepianowa twórców z Podlasia – cykl recitali pianistycznych”.

10 grudnia, w godz. 10.00 – 13.00

PIK zaprasza do Spodków na Mikołajki do Potęgi! czyli matematyczne rozgrywki rodzinne – gry, łamigłówki, konkursy i zabawy. To doskonała okazja, by rodzinnie spędzić czas bawiąc się matematyką.

Na wszystkich uczestników spotkania czekają nie lada zadania.

  • Czy uda się zrobić ozdoby choinkowe bez kleju?
  • Zdjąć pętlę bez rozcinania?
  • Sprawdzić co kryje się po drugiej stronie lustra?
  • Albo rozciąć coś na pół, tak by nadal pozostało całością?

Warto sprawdzić samego siebie, popracować zespołowo z rodziną, a przy tym wyśmienicie się bawić 🙂

Mikołajki do potęgi organizują wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury Politechnika Białostocka, Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum”, działające przy Wydziale Informatyki PB, Studenckie koło naukowe „Math4You” działające na Wydziale Informatyki, Koło Naukowe Miłośników Gier Logicznych również z Wydziału Informatyki PB oraz Podlaski Instytut Kultury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny!

Źródło informacji: PIK
fot. P.Dołżyński