KULTURA I ROZRYWKAWydarzenia nadchodzące

Jarniewicz i Klicka – dialog poetycki z okazji Światowego Dnia Poezji 

22 marca br. poeci: Jerzy Jarniewicz i Barbara Klicka będą gośćmi Książnicy Podlaskiej. Okazją do spotkania z tą znakomitą parą poetów będzie Światowy Dzień Poezji, uczczony podczas kolejnej Środy Literackiej. Wydarzenie będzie miało wyjątkową formułę dialogu samych poetów.

Barbara Klicka – poetka, prozaiczka, kuratorka wydarzeń literackich i kulturalnych. Debiutowała jako poetka w 2000 roku, w 2012 wydała książkę same same (Instytut Mikołowski) nominowaną do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2015 ukazała się książka nice (WBPiCAK), za którą otrzymała Silesiusa i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 napisała poemat sceniczny Elementarz, który został wystawiony na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka. W 2020 roku opublikowała powieść Zdrój (Wydawnictwo WAB), która została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada oraz przełożona na sześć języków. W 2021 roku ukazała się książka poetycka allel (Wydawnictwo jot). Jest stałą felietonistką Dialogu. Od 2022 członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk, wykładowca uniwersytecki, profesor nauk humanistycznych. Laureat Literackiej Nagrody Nike (2022) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2018). Nominowany m.in. do Literackiej Nagrody Nike (2008), Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2013) i Międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2018). Odznaczony medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Autor wielu artykułów, szkiców, recenzji w pismach krajowych i zagranicznych. Stypendysta rządu Stanów Zjednoczonych, uczestnik programu literackiego w Iowa (1999). Od 1994 roku redaktor „Literatury na Świecie”.

6 marca odbyła się premiera nowej książki Jarniewicza „Bagaż”. Jest to osobisty wybór sześćdziesięciu pięciu najważniejszych wierszy na nowo opracowanych przez samego poetę. Całość uzupełnił niepublikowany dotąd w żadnym z tomów wiersz Stairway to Heaven. Bezpośrednim pretekstem do wydania książki jest nie tylko nowe spojrzenie na twórczość laureata Nike, ale także zbliżająca się 65. rocznica urodzin autora.

22 marca 2023 r. (środa), godz. 18:00
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14 A

WSTĘP WOLNY!

Źródło inf. i fotografie: Książnica Podlaska