EDUKACJAPRACA

Olimpiada ZUS – najlepsi z województwa podlaskiego [ZDJĘCIA]

5 marca 2024 r. uczniowie szkół średnich wzięli udział w wojewódzkim etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwycięska drużyna już w kwietniu powalczy w finale o atrakcyjne nagrody, indeksy i dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele prestiżowych uczelni w całej Polsce. Olimpiada ZUS organizowana jest w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Lekcje z ZUS”.

– W tym roku szkolnym w województwie podlaskim w początkowym starciu udział w olimpiadzie wzięło 660 uczniów z 26 szkół, w całym kraju- ponad 36 tys. uczniów z 1006 szkół ponadpodstawowych. W pierwszej rundzie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace ze szkoły. Dzisiaj, podczas konkursu wojewódzkiego, współpracowali jako zespół. Uczniowie musieli zmierzyć się z 25 pytaniami wielokrotnego wyboru. Na rozwiązanie testu było tylko 30 minut. 60 uczniów o godzinie 11:00 w białostockim oddziale ZUS rozwiązywało testy, który są przepustką do Olimpiady krajowej – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Najlepsze szkoły w Podlaskiem

Komitet Wojewódzki wyłonił zwycięzców, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w najkrótszym czasie.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem: Joanna Mastalerczuk, Mateusz Wilaszek i Rafał Grabowski. To oni będą reprezentować nasze województwo w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 18 kwietnia w Centrali ZUS.

Drugie miejsce przypadło uczniom z II  Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach. Na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.

Drugie miejsce przypadło uczniom z II  Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach

II  Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach

Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku

Nagrody rzeczowe i indeksy

Startujący uczniowie w olimpiadzie mogą wygrać wiele cennych nagród. Już na etapie wojewódzkim najlepsi otrzymali bony do EMPiK-u, które kwotowo były zróżnicowane w zależności od zajętego miejsca. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć czytniki e-book, tablety i laptopy oraz na coś dużo cenniejszego – przyrzeczenie indeksu i dodatkowe punkty w rekrutacji na niektóre uczelnie (np. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie czy Katowicach, Uniwersytet Warszawski jak również Uniwersytet w Białymstoku), a także niższe opłaty. Tytuł finalisty olimpiady zwalnia też uczniów z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

Olimpiada ZUS to konkurs wiedzy, który nie jest zarezerwowany tylko dla pasjonatów, ale praktyczna wiedza przydatna jest w dorosłym, zawodowym życiu.

– Przygotowania do olimpiady pozwoliły poznać nam różne niuansem, z których można korzystać na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Teraz już wiemy jakie ulgi można stosować, jak naliczać składki i od jakich podstaw. Nasza wiedza dotycząca ubezpieczeń jest obecnie bardzo duża – mówi Mateusz Wilaszek z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem

Zwycięskiej drużynie życzymy powodzenia w dalszych zmagania podczas finału Olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

Źródło i fot.: Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego