KULTURA I ROZRYWKAWYDARZENIA NADCHODZĄCE

Środa Literacka z Markiem Nowakiem

25 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w Galerii Parter (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A) odbędzie się spotkanie autorskie z Markiem Nowakiem, połączone z promocją książki „Dziesięć tysięcy światów”. Na spotkanie zapraszają Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz pismo literackie „Epea”

Marek Nowak (ur. 1974) – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, dziennikarz, scenarzysta, autor krótkich form literackich publikowanych między innymi w „Nowej Fantastyce”, „Nowym Talizmanie”, kwartalniku literackim „Fa-Art”, „Przeglądzie Artystyczno-Literackim (PAL)”. Wydał nowele „Zabić Jędzę” (2010) i „Zabójca bogów” (2019) oraz zbiór opowiadań „Dziesięć tysięcy światów” (2022). Wyróżniany w konkursach literackich „O świetlne pióro” i „Literatura na miotle”. Dwukrotny stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (scenariusze filmów fabularnych „Wielki Książę” i „Obywatel”). Jako scenarzysta współpracował z Łódzkim Centrum Filmowym, Studiem Filmowym Dr Watkins, pisał dialogi na potrzeby programów rozrywkowych i serialu, zaś jego słuchowisko zostało zrealizowane w ramach Sceny Współczesnej Teatru Polskiego Radia. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego portalu internetowego związanego z telekomunikacją i nowymi technologiami (ISPortal.pl).

Piotr Janicki o książce „Dziesięć tysięcy światów” Marka Nowaka (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, 2022):

Proszę, żebyście sobie wyobrazili, że książka Marka Nowaka o tytule „Dziesięć tysięcy światów”, którą właśnie wydała Książnica Podlaska, mogłaby mieć – przy zachowaniu jej tytułu – zupełnie inną zawartość i nie dlatego, że autor zdecydował się w niej pomieścić prawie 90 opowiadań właśnie tych, a nie innych, z jakiejś większej puli. Żebyście sobie wyobrazili, że są to dokładnie te opowiadania, które zawiera książka, a jednak, że są to inne opowiadania od tych, które zawiera i że wcale nie jest jej autor przenikającym wieloświat wybieraczem swoich przygód, a że jest kimś po prostu zupełnie innym, niż jest. Żebyście sobie wyobrazili, że trzymacie w dłoniach karteluszek z podziękowaniami za udział w pewnym eksperymencie, polegającym na manifestowaniu się świata w ślepych zaułkach jego jaźni i że tekst tych podziękowań wybiela się. Jednak kiedy czujecie, że da się odwrócić Wasze znikanie przy pomocy snu, to śnicie gorączkowo, a kiedy budzicie się, tekst podziękowań jest wyraźniejszy, tylko że znowu się wybiela, więc próbujecie znowu zasnąć.

Spotkanie z Markiem Nowakiem poprowadzi Piotr Janicki.
WSTĘP WOLNY

Źródło informacji i grafika: Książnica Podlaska