KULTURA I ROZRYWKA

W podróż po tradycji z Zygmuntem Glogerem

„Podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem” – na spotkanie poświęcone wybitnemu historykowi, etnografowi, archeologowi, zaprasza Książnica Podlaska. Spotkanie odbędzie się 17 września 2022 r. o godz. 16:00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (VI piętro) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zygmunt Gloger – człowiek o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach – badacz pieśni, imion, przysłów, antropolog opisujący wiejskie zwyczaje, święta, ubiory, dziecięce zabawy, spisującego bajki, legendy, bystry obserwator i komentator życia codziennego drugiej połowy XIX wieku i pierwszej dekady wieku XX.

Pomimo okazałego dorobku i spuścizny, którą zostawił, jego postać zdaje się być mało znana, a w świadomości masowej, nazwisko Gloger częściej kojarzy się z browarnictwem, aniżeli z etnografią, krajoznawstwem czy ludowością. Czas to zmienić!

Widowisko filmowo-dźwiękowe z muzyką na żywo w wykonaniu Patryka Ołdziejewskiego i Marty Szałkiewicz już w najbliższą sobotę. Czekamy na Was.

WSTĘP WOLNY!

tekst i fot.: Książnica Podlaska