ZDROWIE

Policyjny śmigłowiec z „przesyłką” ratującą życie [ZDJĘCIA]

We środę (01.03) specjalny policyjny śmigłowiec wylądował w Zambrowie, by zabrać na pokład zespół transplantologów i pobrane od zmarłego organy do przeszczepu. Cenny dar przetransportowano do szpitala w Zabrzu i Warszawie. Zmarły miał w portfelu „Oświadczenie woli”

We środę (01.03) w Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zmarł młody pacjent, który miał w w portfelu „Oświadczenie woli”.

Pozwoliło to, pobrać od zmarłego narządy do przeszczepu, które pomogą ratować życie i zdrowie innych ludzi. Serce i płuca dawcy, zostały przetransportowane ze Szpitala Klinicznego w Białymstoku do Szpitala w Zabrzu. Umożliwił to policyjny śmigłowiec.

Jak pierwotnie zakładano miał on wylądować na stadionie przy ul. 11-go Listopada w Białymstoku. Tak się jednak nie stało.

Za niska podstawa chmur piloci nie widzieli lądowiska a z uwagi na budynki i drzewa lądowanie na stadionie nie było możliwe. Warunki umożliwiające bezpieczne lądowanie z widocznością panowały dopiero w Zambrowie – relacjonował Rzecznik podlaskiej policji podinspektor Tomasz Krupa.

W tego typu „przesyłkach”, jak wiadomo czas jest decydującym czynnikiem. Dlatego, ponieważ policyjny śmigłowiec wylądował w Zambrowie, potrzebny był dodatkowy transport ze Szpitala Klinicznego w Białymstoku do miejsca gdzie czekał śmigłowiec.

Tu z pomocą przyszli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, którzy jak to określił Rzecznik podlaskiej policji podinspektor Tomasz Krupa – „po mistrzowsku przeprowadzili pilotaż transportu”.

transport ze Szpitala Klinicznego w Białymstoku pobranych organów do przeszczepu
transport pobranych organów do Zambrowa
transport policyjnym śmigłowcem pobranych organów do przeszczepu do Zabrza
karetka w Zabrzu

To zdarzenie powinno nam wszystkim uzmysłowić, że człowiek nawet kiedy sam umiera, może być dawcą życia dla innych. Mając taką świadomość możemy wyrazić wolę zostania dawcą, poprzez „Oświadczenie woli” (więcej pisaliśmy o tym w artykule Transplantacja narządów ratuje życie i zdrowie pacjentów).

Podpisując oświadczenie woli dajesz dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.

Jak powiedziała dr Karolina Rygasiewicz ze szpitala USK, koordynator regionalny POLTRANSPLANT-u: Zmarły młody człowiek, miał w swoim portfelu takie oświadczenie woli.

Fot.: KMP Białystok